Egyetlen cikk nyilvánvalóan nem alkalmas rá, hogy részletesen kitárgyaljunk minden hibát, ami a hidegburkolással kapcsolatban felmerülhet. Ezért „a kevesebb hasznosabb” elv alapján arra helyeztük a fókuszt, hogy olvasóink átfogó képet kapjanak arról, mire kell odafigyelni, milyen szempontokkal kell tisztában lenni ahhoz, hogy építkezés vagy felújítás során ne bosszúságot, költségesen, vagy még úgy sem javítható hibákat okozzon az aljzat vagy a falak burkolattal fedése, hanem hosszantartó komfortot, minőséget, otthonosságot biztosítson. Ehhez nyújtott nélkülözhetetlen segítséget a cikk megírásában a 90 éves múltra visszatekintő, a burkolás minden szegmensében prémium minőséget képviselő Murexin alkalmazástechnikai vezetője, Bakos Ferenc.
Nulladik lépés: szakképző bizonyítvány, referencia kérése
A 2008-as világválság az élet számtalan területén éreztette súlyos hatásait, így a krízis érintette a hazai burkoló szakipart is, melyről nem állítható, hogy minőségében emelkedő pályájára állt volna, hiszen sokan külföldön próbáltak szerencsét, akik pedig maradtak, köztük jó szakemberek is, azok közül néhányan megbízások hiányában megszüntették a vállalkozásukat és pályát módosítottak. Ezért aztán kiemelten fontos, hogy ki tudjuk választani azt a szakembert, aki megelégedésünkre fogja végezni a munkáját. Ehhez pedig „laikusként” is tisztában kell lenni a buroklatok világának néhány sarkalatos pontjával. Az semmit nem jelent, amikor valaki azzal próbál maga iránt bizalmat ébreszteni, hogy korábbi nyugat-európai munkavállalásról beszél, mert ellenőrizhetetlen, hogy szakemberként, vagy segédmunkásként dolgozott. Természetesen utóbbival sincsen semmi gond, csak éppen a szakmaiság, s így az elvégzett munka várható minősége szempontjából lényegtelen információ. Érdemes tudni, hogy manapság a szakképzett burkolók átlagosan háromnegyed évre tudnak előre munkát vállalni, vagyis ha valaki azt mondja, hogy másnap, vagy következő héten már tud is kezdeni, az jó eséllyel kívül esik azon a körön, akire nyugodtan rábízhatjuk a munkát. Persze az is lehet, hogy egy jó szakembernél éppen lemondta a megbízását egy ügyfél, és ezért ér rá, de az azonnali kezdés hallatán érdemes óvatosnak lenni.
Mindennek alapja: az alapfelület
Mielőtt eldöntjük, hogy milyen burkolólapot szeretnénk lefektetni, illetve felragasztani a falra, nagyon fontos, hogy az alapfelület megfelelő minőségű legyen, különben alkalmatlan lesz a következő rétegek fogadására. Megvehetem a legjobb minőségű, legdrágább anyagot, de megfelelő alapfelület hiányában semmit nem érek vele, az csak kidobott pénz, drágán vett bosszúság lesz.
Az esztrich aljzatképző rétegnek a betonnal ellentétben földnedves, „sáros” állagúnak kell lennie, ugyanakkor sokan elrontják azzal, hogy túl sok vizet adnak hozzá, ami csökkenti az anyag szilárdságát. A cementtel keveredve létrejövő, úgynevezett cementtej felúszik az esztrich tetejére, amin aztán semmilyen anyag nem tapad meg. Esztrichet legfeljebb 8 cm vastagságig lehet alkalmazni.
A melegburkolatoknál teljesen bevett eljárás, azonban Bakos Ferenc szerint – még ha a szakmában ezt sokan még mindig furcsállják is – minden alapfelületet, így a járólap alattit is meg kell csiszolni az előbb leírtak miatt.
Még mindig „csak” az alapfelületnél tartunk, de ebből is látszik, mennyi mindenre kell odafigyelni, hogy ha olyan, kimagaslóan jó minőségű terméket is vásárlok, mint amelyek a Murexin kínálatában elérhetők, jól működjenek.
A Murexin Kft., mint a hideg- és melegburkolási segédanyagok egyik meghatározó gyártója és forgalmazója, tökéletesen illeszkedő termékeket és rendszereket kínál építéshez, felújításhoz. Számos komplex rétegrend-megoldásuk van melegburkolók, hidegburkolók, lakásépítők és felújítók számára, a pincétől a padlásig, a fürdőszobától a teraszig. A 90 éves osztrák központú Murexin több, mint 28 éves Magyarországon, és több, mint 10 éve gyárt és fejleszt Szekszárdon.
Hogy ne a víz legyen az úr
Maradék nedvességtartalom vizsgálata – sokan azt mondják, hogy ez hidegburkolatnál nem fontos, és egyébként is, a fugán keresztül majd kiszárad. Habár van ebben igazság, de ha az alapfelületünk nedves, az folyamatosan ereszti ki magából a párát, ezért amikor rákerül az aljzatkiegyenlítő, megint nedvességet kap, majd következik a ragasztóanyag, ami a nedvesség miatt nem tud kikeményedni, és morzsolhatóvá válik. Ha ilyen körülmények között még ki is fugázom, az el fog színeződni. Ez a problémasor jellemzően téli, hűvösebb időszakban fordul elő, mégpedig akkor is, ha minden lépést betartunk, ezért nem megkerülhető a megfelelő fűtés biztosítása, hiszen a pára ki akar jönni, de ha nincs hova, akkor bent marad. Az alapfelületnek száraznak, tisztának, fagymentesnek, teherbírónak, alaktartónak kell lennie, alulról vízszigeteléssel ellátva: elsődleges vízszigetelés a bitumenes vízszigetelés, ami alulról véd, és ezen túl vannak a másodlagos, alternatív vízszigetelések, a kenhető vízszigetelések, amelyek azt a célt szolgálják, hogy a használatból eredő víz felülről ne tudjon beszivárogni a szerkezetbe.
„Fontos, hogy a kenhető vízszigetelést csak száraz felületre szabad felvinni. Ez talán logikusnak és egyértelműnek tűnik, de számos olyan konkrét esetről tudok, amikor a burkolók (vagy a magukat annak tartók) így jártak, vagy jártak volna el, ha a műszaki ellenőr közben nem kérdez meg minket erről. Előfordul, hogy magánember keres meg azzal, hogy mit hogyan kell megcsinálni, mire kell odafigyelni, hogy tudja, ha az általa megkeresett burkoló felméri a terepet, akkor olyan munkamentet vázol-e fel, ami alapján megbízhat benne, vagy sem” – hívta fel a figyelmet Bakos Ferenc.
Ragasztók és funkciók
A Murexin alkalmazástechnikai vezetője rámutatott arra is, hogy bár az apróbetűs részeket sokszor nagyvonalúan átfutjuk, mindenképpen érdemes elolvasni a termékeken feltüntetett műszaki adatlapokat, hogy azok használatát milyen célra, milyen körülmények között javasolja a gyártó. Felmerülhet a kérdés például, hogy
jó ez a ragasztó az adott méretű burkolathoz vagy kültérben használható?
kibírja a tervezett igénybevételt?
– ezek olyan felvetések, melyekre a gyártó is válaszolni tud, keressük őket nyugodtan!
Fuga-buktatók
Gyakori hiba, amikor a burkoló jó lucskosan, bő vízzel mossa le a fugázó anyagot, amivel leginkább azt éri el, hogy folyamatosan vizet juttat a fugázó felületére elszínezve azt és keménységét csökkenti. A nemkívánatos nedvességtöbbletből fakadó problémákat lehet még fokozni azzal, ha nem takarják le a felületet, és a következő munkafázisban érkező festők a falat csiszolva finom port juttatnak a fugára, ami aztán bele száradva a színét is megváltoztatja, a megbízó pedig reklamál, hogy ő nem ilyen fugát választott.
Nem titok, csak szakma
A csempéket nem szabad pogácsás technikával felragasztani, az alapfelületet meg kell kenni fogazott glettvassal, sőt, 900 négyzetcentiméternél nagyobb méret esetén a lapok hátoldalán is el kell végezni ezt a műveletet, a lapok beágyazódásának legalább 90 %-osnak kell lenniük. Ez elsőre talán nem tűnik olyan lényegesnek, pedig hatalmas kárt okozhat a helytelen technikák használata (pl. fagyveszély, nagyobb terhelés esetén repedés), mert ugyanannyit fizetünk a rossz munkáért is, mint a jó munkáért, sőt, mivel előbbit javítani kell, összességében még sokkal többet is.
Ne engedjünk belőle: jó szakember + jó alapanyag
Általánosan kijelenthető, hogy jó szakember jó alapanyagokkal tud jó munkát végezni a megrendelő legnagyobb örömére. Amennyiben ebből bármelyik nem teljesül, vagy csak részben, akkor ott nehéz jó munkát végezni, azaz probléma lesz.
A Murexin a kezdetektől, azaz 90 éve mindig a megbízhatóságra, tartósságra és a kiváló minőségre törekszik. Ennek legfőbb bizonyítéka a vevők elégedettsége szerte Európában, valamint a cég partnereinek, burkolóinak hűsége.
Folytatás Facebook-kal
Folytatás Google-lal
A folytatással elfogadom az ÁSZF-ben és az Adatvédelmi nyilatkozatban foglaltakat, és hozzájárulok, hogy a HOMEINFO egyedi tartalmakat, ajánlatokat küldjön, és e célból az adataimat kezelje.
Belépés email címmel