Melyik hidegburkolat a leginkább trend követő? Mi a divat? Túlzás nélkül állíhatjuk, hogy szinte minden. Ebből a “mindenből” emelünk ki most néhány típust, melyek mérete és a lerakás módja mégis figyelmet érdemel.
A Tubadzin hidegburkolatai mellett nem tudunk csak úgy, egy fél pillantást odavetve elsétálni. A számos burkolólap kollekció és termékcsalád kínálatában válogatva egészen különleges darabokat találunk. Vagy a forma, vagy a felület kialakítása, a színek és a minták merészsége, a dekorok megjelenése és általában a minőségük olyan egyediséggel szolgálnak, hogy akár többet is választanánk annál, mint ami éppen szükséges. Az érdeklődésünket azonban a szokatlan méretekkel – 30x75, illetve 33x90 cm – rendelkező burkolatok keltették fel leginkább. Ennek kapcsán pedig számos kérdés is felmerült bennünk. Hogyan lehet ilyen lapokkal burkolni? Lehet-e kicsi helyiségben is használni ezeket? Vajon hogyan mutatnak a falra helyezve? Milyen lesz az összkép? Hogyan és mivel lehet variálni? A kérdések megválaszolásában a Tubadzin szakértője segített.
Hiába kis méretű a helyiség, bátran használjuk ezeket a szokatlan méretű burkolatokat! Minél nagyobbak a lapok, annál kevesebb lesz a fuga, ami esztétikailag sokat jelent majd. Tovább tévedés, hogy kicsi helyiséget nem burkolunk nagy lapokkal. A nagyobb méretű burkolatok, éppen a homogén végeredmény okán, a teret optikailag nagyobbnak láttatják.
Az, hogy egy burkolólap kicsi vagy nagy, nem befolyásolja, hogy csak padlón vagy falon alkalmazzuk-e. Ebben az esetben a fali- és a padlólap között kell különbséget tenni, nem a méretekeben. A padlón járunk, ezért más a burkolat terhelése, kopása, más az anyaga is. A megoldás tehát az, hogy padlólapot tehetünk falra, ám fali lapot nem tehetünk padlóra. Van azonban kivétel! A Tubadzin Monolith márkájú lapjai mindkettőre alkalmasak, csupán a méret befolyáslja, hogy mi a célszerűbb. A 120x240 cm-es lap elegáns látványt kelt falon, de a padlóra 120x120 cm-nél nagyobbat általában nem javaslunk.
Az erősen nyújtott formák, mint a 33x90 cm-es lapok vizuálisan sokféle lehetőséget kínálnak. A vízszintes fektetéssel hosszabbnak, míg a függőlegessel magasabbnak láttatjuk a falakat. Padlón ugyanez a helyzet: a tér arányaihoz igazítva játsszhatunk a látvánnyal.
A munkák megkezdése előtt ajánlott egyezetetni egy tervezővel, lakberendezővel, aki segít meghatározni a lapok fektetési irányát. Bizonyos alapelveket – technológiai okokból – ajánlott betartani. Egyik ilyen például, ha a lapokat eltolva fektetjük, azt legfeljebb a méret egyharmadáig tegyük. A famintás (wood) típusú lapok nagyon jól mutatnak halszálkába rakva, ezzel a klasszikus parketták lerakását követhetjük.
MEGTEKINTEM A CSEMPE KÍNÁLATOT
Ezeket a hosszú padlólapokat variálhatjuk más lapokkal, azonban színben és méretben mindig törekedjünk a harmóniára. Valójában stílusbeli megkötés nincs arra nézve, hogy hol, milyen jellegű enteriőrben mutatnak jól ezek a burkolatok, mégis elsősorban modern stílusú terekben alkalmazzák előszeretettel. Amire érdemes figyelni, hogy az egymásba nyíló és azonos anyaggal burkolt terekben ajánlott ugyanazt a burkolatot végigvinni. Az egyterű előtér, nappali, konyha, étkező területe akkor lesz esztétikus és stílusos, akkor lesz meg az összhang, ha egyazon burkolatot vezetjük végig rajta.
A burkolási munka ugyanúgy folyik a 30x75 vagy a 33x90 cm-es lapokkal, semmilyen különleges eljárásra nincs szükség. Hacsak az nem, hogy a szép és tartós végeredményhez meglehetősen nagy precizitás szükséges. Tehát ezekhez a burkolatokhoz keressünk megbízható, referenciákkal rendelkező szakembert, aki ismerősen mozog ezen a terepen.
Ami pedig a költségeket illeti, a nem szokványos méretű burkolatok általában többe kerülnek, mint standard méretű társaik, ám ez sem egy kőbe vésett szabály. Ne feledjük, hogy a burkolattal hosszú távra tervezünk, nem fogjuk 2-3 évente lecserélni. Éppen ezért a végeredménynek, az elégedettségünknek csak a felét adja az esztétikus burkolat, a másik fele a pontos, precíz munkán múlik.