A kültéri burkolatok kiválasztásánál az aktuális trendeken túl egyéb, fontos szempontokat is figyelembe kell vennünk. Ilyenek a kopásállóság, az anyag összetétele, a felület kialakítása, valamint a rögzítés mikéntje. Milyen újdonságokkal találkozunk a kínálatban?
Formák, méretek
Míg korábban a 30x30 cm-es lapok számítottak népszerűnek, manapság sokkal több méret közül választhatunk. A speciálisan kültérre gyártott burkolatok általános mérete a 60x60, illetve a 80x80 cm. A nagyobb lapok tehát a külső terekben ugyanúgy hódítanak, ahogy beltéren is gyakran találkozunk ezekkel. Ez nem csupán látvány szempontjából lényeges, dolgozni is gyorsabb, praktikusabb az ekkora burkolólapokkal. A nagyobb lapok mellett ugyancsak keresettek a 40x80, 40x120, 20x120, 45x90, 60x120 és a 30x180 cm-esek is, így a külső tereink optikai formálásában, a burkolni kívánt terület jobb kihasználásban is több lehetőségünk adódik.
Burkolat típusok kültérre – tulajdonságok
Az egyik legfontosabb tudnivaló a kültéri burkolatokkal kapcsolatban, hogy a vízfelvétel miatt – ez a fagyállóságot leginkább befolyásoló tényező – mindenképpen a greslapokat részesítsük előnyben. A greslap összetétele ugyanis agyag, homok és más természetes anyag, melyeket magas hőfokon égetnek ki. Korábban a greslapok megjelenése rusztikus jellegű volt, de ez mostanában megváltozott: fémes felületű, indusztriális megjelenésű, natúr kőre hasonlító, vagy famintás felülettel is elérhetők.
Érdemes tehát olyan padlólapot választani a teraszra vagy a kertbe, melyek kifejezetten kültéri használatra készültek. Ha a felület nem lesz kitéve erős igénybevételnek, megfelelnek a fagyálló beltéri lapok is, azonban a csúszásmentességet ebben az esetben is vegyük figyelembe. Ennek értéke R9-től felfelé bármi lehet.
Ami a kopásállóságot illeti, a PEI 4-es érték alatti lapokat kerüljük! A megfelelő minőségű kültéri burkolatok sav-, folt-, penész-, tűz- és fagyállók, sőt, a mohásodásnak is ellenállnak, szilárdak és jól bírják a külső behatásokat. Egyik legfontosabb tulajdonságuk, hogy nem fakulnak, így akár évtizedekig is problémamentesen használhatók. A legújabb gyártási technológiáknak köszönhetően olyan összetevők alkotják a burkolólapokat, hogy szinte nincs, ami ártana ezeknek. Sok szempontból tartósabbak és ellenállóbbak, mint a beton.
Ez is érdekelhet
Manapság már nem kőbevésett szabály az sem, hogy kültéri burkolatokat nem használhatunk beltérre, vagy fordítva. Mivel a legtöbb beltéri padlólap fagyálló, bátran alkalmazhatjuk ugyanazt a burkolatot a teraszon vagy a kertben, amit a konyhában vagy a nappaliban, ezáltal megszüntetve az éles határokat egységes látványt teremthetünk a külső és belső tereink között. Jó hír, hogy egyre több gyártó kínálatában találunk azonos megjelenésű burkolólapokat csúszásmentes, illetve beltérre alkalmas felülettel.
A modern kültéri burkolatok egyszerűen, slaggal moshatók, a normál tisztításon kívül nem igényelnek különleges karbantartást.
Manapság tappancsos módszer segítségével a modern, akár extra nagy méretű kültéri lapokat is bárhova lehet fektetni. Ezek a lapok szinte „elpusztíthatatlanok”, minden létező behatásnak ellenállnak.
Kültéri burkolatok különösen igénybevett helyekre
A garázs, vagy a kocsibeálló környékén, vagy olyan részeken, melyek erősebb igénybevételnek vannak kitéve, ajánlott a speciális kültéri lapok alkalmazása. Ezek a lapok vastagabbak, 2 cm-esek, ezért erősebbek, szilárdabbak, teherbírásuk nagyobb. Előnyük, hogy nincs szükség rögzítésre, letehetők a fűre vagy a zúzott kőre, homokra. Így viszont egyszerűbben variálhatók, szaktudás nélkül is bármikor áthelyezhetők.
Ha a medence környékére, vagy a lépcsőre szánunk ilyen lapokat, minden elem elérhető a fektetéshez és mindenütt ugyanazt a minőséget használhatjuk. Akkor sem kell megijedni, ha a felület lejt, vagy van egy apró szintkülönbség! Az egyesével beállítható talp segít ezen a problémán. A magassága 5 mm-től 55 mm-ig állítható, sőt, még a dőlésen is lehet 3 fokot állítani. Speciális sínek használatával kötésbe is fektethetők a lapok.
A kültéri burkolat kiválasztása
A kiválasztás előtt pontosan határozzuk meg, hogy az adott burkolatot hol szeretnénk használni és gondoljuk át, hogy a használat során milyen behatások érhetik. Ám valójában a választás mindig egyéni ízlés dolga. Szerencsére már nem kell vágyainkat a burkolathoz igazítani, szinte minden elképzelés megvalósítható. Törekedjünk arra, hogy kültéri burkolatunk harmóniában legyen a külső környezettel, házunk homlokzatával, színeivel, stílusával és adott esetben a belső terek burkolataival is.