A kültéri burkolatok kiválasztásánál az aktuális trendeken túl egyéb, fontos szempontokat is figyelembe kell vennünk. Ilyenek a kopásállóság, az anyag összetétele, a felület kialakítása, valamint a rögzítés mikéntje. Milyen újdonságokkal találkozunk a kínálatban?
Formák, méretek
Míg korábban a 30x30 cm-es lapok számítottak népszerűnek, manapság sokkal több méret közül választhatunk. A speciálisan kültérre gyártott burkolatok általános mérete a 60x60, illetve a 80x80 cm. A nagyobb lapok tehát a külső terekben ugyanúgy hódítanak, ahogy beltéren is gyakran találkozunk ezekkel. Ez nem csupán látvány szempontjából lényeges, dolgozni is gyorsabb, praktikusabb az ekkora burkolólapokkal. A nagyobb lapok mellett ugyancsak keresettek a 40x80, 40x120, 20x120, 45x90, 60x120 és a 30x180 cm-esek is, így a külső tereink optikai formálásában, a burkolni kívánt terület jobb kihasználásban is több lehetőségünk adódik.

Burkolat típusok kültérre – tulajdonságok
Az egyik legfontosabb tudnivaló a kültéri burkolatokkal kapcsolatban, hogy a vízfelvétel miatt – ez a fagyállóságot leginkább befolyásoló tényező – mindenképpen a greslapokat részesítsük előnyben. A greslap összetétele ugyanis agyag, homok és más természetes anyag, melyeket magas hőfokon égetnek ki. Korábban a greslapok megjelenése rusztikus jellegű volt, de ez mostanában megváltozott: fémes felületű, indusztriális megjelenésű, natúr kőre hasonlító, vagy famintás felülettel is elérhetők.

Érdemes tehát olyan padlólapot választani a teraszra vagy a kertbe, melyek kifejezetten kültéri használatra készültek. Ha a felület nem lesz kitéve erős igénybevételnek, megfelelnek a fagyálló beltéri lapok is, azonban a csúszásmentességet ebben az esetben is vegyük figyelembe. Ennek értéke R9-től felfelé bármi lehet.
Ami a kopásállóságot illeti, a PEI 4-es érték alatti lapokat kerüljük! A megfelelő minőségű kültéri burkolatok sav-, folt-, penész-, tűz- és fagyállók, sőt, a mohásodásnak is ellenállnak, szilárdak és jól bírják a külső behatásokat. Egyik legfontosabb tulajdonságuk, hogy nem fakulnak, így akár évtizedekig is problémamentesen használhatók. A legújabb gyártási technológiáknak köszönhetően olyan összetevők alkotják a burkolólapokat, hogy szinte nincs, ami ártana ezeknek. Sok szempontból tartósabbak és ellenállóbbak, mint a beton.