A külső és a belső terek, falak, homlokzatok látványát nagy mértékben meghatározza a kiválasztott burkolat típusa és a felrakás módja.
Mit érdemes tudni a burkolólap kiválasztása előtt?
Különbséget kell tenni külső és belső tér burkolása között is. A külső terek burkolására alkalmas lapok sokkal ellenállóbbak, jobban tűrik a szélsőséges időjárásváltozást, színtartóssága, karc- és kopásállóssága is magasabb, mint beltéri típusainak. Vannak bizonyos részek, ahol érdemes nagyobb kopásállóságú, kevésbé törékeny lapokat elhelyezni, hiszen erős használatnak vannak kitéve. Ilyen az előszoba, az ajtók környéke, és a folyosók. A praktikum mellett a designra is fordítson figyelmet! Ahhoz, hogy a fürdőszoba vagy a konyha fal- és padlóburkolat mintázata és színvilága harmonikus legyen, ajánlott egy gyártó termékeiből kiválasztani a lapokat. A burkolólap kiválasztásánál a lapok nagysága legyen arányos a burkolandó felület nagyságával, vagyis a kisebb helyiségek burkolására a kisebb méretű lapokat ajánljuk. Továbbá a fények is fontos szerepet játszanak: gyenge megvilágítású helyiségekbe világos burkolólapot helyezzen le.
A felület előkészítése
Kiszáradt és megfelelően megszilárdult felületre kell dolgozni! Ezenkívül lényeges, hogy a burkolandó felület sík legyen, ha nem egyenletes az aljzat, akkor önterülő padlókiegyenlítő alkalmazása szükséges. Ha a fal nem egyenletes, a kiegyenlítéshez vakolat alkalmazása szükséges. Érdemes alapozót is használni.
Mit kell tudni a burkolólapok felhelyezéséről?
A ragasztó kiválasztásánál számoljon a várható terheléssel: kültéri vagy beltéri helyiséget, lakást vagy ipari üzemet, nedves vagy száraz területet fed le, vagy van-e padlófűtés, de lényeges a burkolólap típusa is. A rések és sarkok kitöltésére alkalmazzon szilikont, amelynél szintén célszerű figyelembe venni a felhasználás helyét.
Amit a vízszigetelés és burkolás kapcsán fontos megjegyezni!
Szigetelni kell az erkélyt és belső terekben a vizes helyiségeket. A valóban jól működő vízszigetelést a leragasztott burkolat alatti kent vízszigeteléssel lehet elérni. Ezért tanácsolt, hogy a kádak, a zuhanyzók mögötti részeket és környéküket, továbbá a padlót, és a falat a padló felett 20-50 cm közötti magasságban szigetelje.
A vízszigetelések anyaga különböző lehet: beltérben leggyakrabban folyékony fóliát érdemes alkalmazni, de előfordulhat, hogy egy- vagy kétkomponensű cementes vízszigetelésre van szükség. Fontos megemlíteni, hogy a vízszigeteléseket két rétegben kell felhordani, s a minimális rétegvastagságot el kell érni. A fal- és padlócsatlakozásoknál várhatóak a legnagyobb mozgások, itt szükség van valamilyen speciális hajlaterősítő szalag alkalmazására, ahogyan a csőáttöréseknél, a külső és belső sarkokban is.
Ez is érdekelhet
Plusz egy jó tanács!
Burkolólap vásárlásakor a burkolandó felület nagyságánál minimum 10%-kal többet érdemes vásárolni, mivel a felület bonyolultsága, a törések, a sarkok száma, a lap mintája miatt szüksége lehet rá!
Hufbau Építőpontok Országszerte.
Építkezőknek, felújítóknak kész megoldásokat kínálunk - Mesteri szinten!
Hufbau – Építőpont hálózat.