Családi ház, nyaraló vagy üzem, telephely külső védelmét nem csak a hagyományos kerítéssel tudjuk megoldani, hanem infrasorompóval, mikrohullámú sorompóval vagy épp kültéri mozgásérzékelővel is. Írásunkban a kültéri védelem eszközeit mutatjuk be.
Sok esetben az emberek úgy képzelik el az épület védelmét, hogy azt szilárd falakkal, ajtókkal, ablakokkal határolják, és mozgásérzékelőket szerelnek föl. Általában ez tényleg biztosítja is a társasházi lakás vagy iroda esetleg raktár esetében a védelmet, mivel ezen esetekben nem is tudunk a falakon túl terjeszkedni fizikai és tulajdonjogi okok miatt. Aki viszont kertes családi házban él, vagy mint vállalkozónak telephelye van, ahol drága gépeket berendezéseket tárol, az a teljes ingatlan külső határait is szeretné megvédeni. Egyrészt a teleken található vagyontárgyak miatt, másrészt magát az épületet is ajánlott több lépcsős rendszerrel védeni, azaz mélységi védelmet fölépíteni. Ennek célja, hogy minél előbb jelzést kapjunk az esetleges nem várt esemény bekövetkezéséről. Így marad időnk a megfelelő intézkedésekre: például biztonsági szolgálat vagy a rendőrség értesítése.
Azonban ezek az eszközök ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, télen akár –30 Celsius-fok, amíg nyáron +40 Celsius-fok is lehet, eshet eső, hullhat a hó, időnként köd, pára is előfordulhat. Ezek mind-mind jelentősen megnehezítik a kültéri védelmi eszközök pontos működését. Így kültéri védelemre kizárólag neves gyártók márkás termékeit célszerű felhasználni, és kellő hangsúlyt kell fektetni a pontos, gondos tervezésére is.
A védelem kiépítésre két jellemző megoldás jöhet szóba:
- a terület határának védelme, mint kerületi védelem és a
- védeni kívánt tér egyéb területvédelemre alkalmas érzékelőkkel történő lefedése.
Infrasorompók
A kerületi védelem esetben a legnépszerűbb megoldás a kültéri infrasorompók alkalmazása. Ezek az eszközök a védelmi vonal mentén kialakított, az adó- és vevőoldal közötti láthatatlan fénysugarakkal védik a területet. Az adó- és a vevőegység között feszülő fénysugarak megsértését észleli a rendszer, és ez vált ki riasztást.
Az infrasorompó legfontosabb ismérve, hogy mekkora távolság áthidalására képes. Jellemzően 30, 60, 120 vagy akár 200 méteres távolság áthidalására alkalmas berendezésekkel találkozhatunk. Nagyon fontos azonban figyelembe venni, hogy mindig a ténylegesnél nagyobb működési távolsággal bíró eszközt válasszunk. Ennek célja, hogy ha komolyan romlanak a látási viszonyok, például intenzív hóesés vagy sűrű köd esetében, még akkor is megbízhatóan működjön a rendszer.
Az infrasorompó jellemzője még, hogy hány fénysugárral rendelkezik. Általában 2 vagy 4 sugaras kialakítás a jellemző, illetve hogy ezek szinkronizáltan működnek-e vagy sem. Ez az infrasorompók elrendezése miatt fontos, hogy se a kialakított védelmi vonal alatt, között vagy felett ne lehessen észrevétlenül átjutni.