Bár még sokan vannak, akik az első betörés után szereltetik be a riasztó, mégis egyre nő azok aránya, aki előre gondolkodnak, és már az építés, felújítás tervezésekor számolnak a riasztórendszerrel. Írásunkban a lakások, családi házak védelmét szolgáló riasztórendszereket mutatjuk be.
Különösen új építés esetén, de felújításkor is igaz, hogy a villanyszerelés előtt kell megtervezni, megterveztetni biztonságtechnika tervezőmérnökkel a vagyonvédelmi rendszert. A villanyszerelő és a vagyonvédelmi szerelő külön szakma. Az elektronikai, szerelési tapasztalatokon túl, a szakszerű munkához komoly kriminalisztikai ismeretekre is szükség van. Ha a villanyszereléssel együtt, szakszerűen készítik elő a munkát, akkor lesz a riasztó rendszer kiépítése a legolcsóbb.
Az alap riasztórendszer három féle eleme van: az érzékelők, a központ és a sziréna (hang-, fényjelző).
Érzékelők
Az érzékelő feladata, hogy az előre beállított értékek alapján, ha valamit észlel, akkor jeleket küldjön a központnak. Sokféle érzékelőt ismerünk, amelyek csoportosíthatók feladatuk és felépítésük alapján.
Szerepe szerint van:
- mozgásérzékelő,
- nyitásérzékelő,
- üvegtörés-érzékelő.
A nyitásérzékelő általában egy mágneses elven működő egyszerű kapcsolat, ezzel lehet az ajtó, ablak állapotát jelezni. Ajánlott még, hogy a bejárati ajtó kellőképpen erős, biztonsági ajtó legyen.
A betörés jelezésére általában a mozgásérzékelőt használják, amely a környezet hőmérsékletétől eltérő hőforrás mozgását figyeli (az ember hőmérséklete 36–37 °C). Ez lehet ember, de lehet akár egy kiadós huzat is – ez utóbbiból eredő vakriasztás főleg a gyengébb típusokra jellemző. A mai eszközök, már meg tudják különböztetni a kisállatokat – az otthonhagyott kutyát, macskát – az embertől.
Az üvegtörés-érzékelő az ajtók, ablakok üvegének a betörésére reagál, bizonyos frekvenciájú hang esetén küldi a riasztási jelet a központba. Az ablakok védelmét tovább növelhetjük, ha biztonsági fóliával látjuk el a nyílászárók üvegfelületeit.
Az érzékelők elhelyezését kétszintes családi ház esetében úgy kell elképzelni, hogy az emeleten, ahol általában a hálószobák vannak mozgásérzékelők, esetleg üvegtörés-érzékelők vannak, amíg a földszinten ezek mellett még nyitásérzékelőket is elhelyeznek valamennyi ajtóra, ablakra. A riasztórendszert másként lehet élesíteni, ha mindenki elmegy otthonról, vagy éjszakára, amikor otthon alszunk. Ebben az esetben az ajtókra, ablakokra szerelt nyitásérzékelőket és az üvegtörés-érzékelőket élesíti a rendszer.