Időnként felröppen a hír: a betörők megjelölik a lakásokat, házakat. Mi is az igazság, és miként védhetjük meg otthonunkat, hogyan tegyük biztonságossá házunkat? Biztonsági szakember osztja meg gondolatait velünk a témában.
„Megjelölik a lakásokat a betörők” – már nem is tudom mikor jelent meg ez a hír a médiában, először talán még 2006-ban, utána 2009-ben hallottam, később meg majdnem minden évben legalább egyszer. Időről-időre, újra és újra felbukkannak ezek a hírek. Mára már leginkább csak az on-line oldalakon, esetleg e-mail-ben vagy valamelyik közösségi oldalon terjed, de idén februárban két országos kereskedelmi rádió népszerű reggeli műsorában is egymást követő napon foglalkoztak ezzel a témával, ám a valóságtartalmára vonatkozóan végül sikerült különböző következtetéseket levonniuk. – Mondjuk az is megérne egy misét, hogy hogyan választanak témát az illető médiumok, de ezt most hagyjuk…– Reggeli munkahelyre autózásom – amely néha a forgalom miatt rengeteg időt felemészt – alkalmával valahogy a rádiók közötti „szörfözgetésemkor” sikerült mindkettőt végighallgatnom. Akkor fogalmazódott meg bennem, hogy ez már olyan téma és annyiszor szóba került, hogy mindenképpen „tollat” ragadok, illetve billentyűzetet és írok róla…
Rémhírek
Negatív hírt, igazságtartalmától függetlenül nagyon könnyű elterjeszteni, erre kiváló a média, hangulatkeltésre mindenképpen. Mostanában más nem dől orrba-szájba a tévéből sem, elég csak belekukkantani kicsit az elbulvárosodott, nézettséghajhászó kereskedelmi tévék híradóiba. Hány százalékban van valami pozitív hír és mennyiben negatív? Talán 20 százalék a 80-hoz, sajnos a negatív hírek „javára”, de nem tisztem most ezzel foglalkozni. Nem szeretném cáfolni sem ezeket a híreket, mindenki döntse el maga kinek, miben hisz, csak ésszerű és logikus gondolkodásra buzdítanám embertársaimat.
A betörők és a jelek
Nézzük hát a tényeket, vagy a tényként tálalt állításokat és értelmezzük azokat. „Megjelölik lakásunkat a betörők!” Kicsit hiányolom, hiányoltam a konkrétumokat az állításból – illetve a téma tárgyalásakor a médiákban – mégis: Hol történt? Mikor törtét? Hány esetben történt? A jelrendszerre vonatkozóan elhangzottak konkrétumok, de ezek jelentősen eltértek egymástól a különböző médiákban, de visszaemlékezve még külföldi példákat is említettek. Kérdésként joggal merül fel bennem, hogy most akkor van egy egységes jelrendszer vagy sem? Összeült egy titkos konferencián a világ összes betörője és egy nemzetközi jelrendszert fogadtak volna el? Nem tűnik reálisnak…
Esetleg ez a jelrendszer helyileg vagy csoportonként eltér, persze ha van ilyen? Akkor a nagy számok törvénye szerint előfordulhat-e, hogy az egyik helyen egy jelölés, pont az ellenkezőjét jelenti, mint egy másik helyen? Talán…
Miért is?
Érdemes elgondolkodni, hogy vajon mi értelme lenne, ha a betörő ilyen jelöléseket tenne a lakásokhoz. Magának csinálja, mert ilyen rossz lenne a memóriája, és naplót nem mer vagy nem tud vezeti? Másnak, meg minek tenné, talán a társának? Nem tűnik gyors és hatékony kommunikációs eszköznek. Még jó hogy nem megy fel a hegyre füstjeleket eregetni a „kollégáknak”. Vagy ezt azért nem teszik, mert ráhívják a Tűzoltóságot, bocsánat Katasztrófavédelmet? Esetleg a szakmabeli kollégákat segíti „társadalmi munkában”, „szociális érzékenységből”? Talán még egy gondolatként felmerülhet, hogy előre, terepszemlézés alkalmával felrajzolja a jeleket a bűnöző, majd az elkövetés után azzal bajlódik, hogy kirabolt jelzésre rajzolja át a hely megjelölését, esetleg később megy vissza átrajzolni? Vagy éppen lakótelepeken gyakori költözések és egyéb változások alkalmával a bűnöző folyton visszatérni kénytelen? Előveszi az oldószeres kendőt, és szépen letisztogatja az előző jelet, nem csak hánya-veti módon odadobja az újat, mert az félreérthető lenne? Társasház esetében a kapucsöngőre elhelyezett jel még a megfelelő ajtót sem határozza meg egyértelműen, vagy a labirintusszerű lépcsőházakban a cím megtalálása még komoly bolyongásra is kényszerít. Szóval elég életszerűtlen a történet…
Sokkal inkább elképzelhetőnek tartanám, már ha egyáltalán léteznek ezek jelek –bevallom, bár hosszú-hosszú évekig lakótelepen laktam, ahol sok volt a betörés, mégsem találkoztam ilyen jelekkel –, hogy ezeket valaki más, egészen más céllal készítette. Mondjuk a helyi pizzafutár – hogy kapott borravalót – jelzi társainak. Esetleg hasonló okokból a nyugdíjat is kihordó postás vagy csak azért, hogy el ne feledje, oda ki kell vinni a … Magazint. Továbbgondolva, a koldus, a kéregető és az adománygyűjtő, mert mindig kapnak valamit? Talán sokkal inkább tűnik ez logikusnak, és sokkal inkább vesződnének, bajlódnának ilyen jelöléssel, nem? Mintsem a betörők, akik ilyen jelöléssel még a rendőrök munkáját is megkönnyítenék, hiszen ezzel tippet adnak, mely lakásokat kell megfigyelni. Ésszerű, és logikus… Sajnos lehet nem sikerült teljesen objektívre az eszmefuttatásom és mégis kiérződik belőle állásfoglalásom.