Fontos, hogy riasztórendszerrel védjük otthonunkat, de nem elég. A riasztót ajánlott bekötni távfelügyeleti központba is, ahol folyamatosan figyelik a beérkező jelzéseket, és attól függően, hogy mi történt, intézkednek is.
A pontos meghatározás szerint: a távfelügyelet olyan vagyonvédelmi szolgáltatás, amely a riasztójelzés továbbítását és a távfelügyeleti fogadó központban történő fogadását jelenti. A távfelügyeleti központban pedig az ott dolgozók szigorúan ellenőrzött és meghatározott folyamatok szerint a végrehajtják a szerződésben rögzített intézkedéseket.
A riasztórendszer
A távfelügyeleti szolgáltatás előfeltétele és egyben elengedhetetlen kelléke a védeni kívánt objektumba telepített riasztórendszer, amely központból, kezelőből, érzékelőkből és szirénából, valamint a hozzá kapcsolódó, a riasztórendszer jeleit a távfelügyeleti központba eljuttató jelzésátviteli eszközből áll.
Ha riasztás történt
Minden olyan esetben, amikor az élesített riasztórendszer rendellenességet észlel, riasztást kezdeményez, amelynek jelzéseit a távfelügyeleti központ fogadja.
A megrendelő kétféle szolgáltatás közül választhat:
- csak értesítéses szolgáltatást vagy
- kivonulásos és értesítéses szolgáltatást.
Az értesítéses szolgáltatás az ország bármely pontján igénybe vehető. Az értesítésre mindenképpen célszerű olyan személyt megadni, aki gyorsan tud intézkedni, és a nap bármely időszakában elérhető.
A kivonulásos szolgáltatást lefedettségtől függően az ország számos területén igénybe lehet venni. Itt távfelügyeleti központban a riasztás beérkezését követően a diszpécserek azonnal indítják a járőrt, aki 15 percen belül a helyszínre érkezik. Ezzel párhuzamosan diszpécser értesíti a megadott személyt vagy szervezetet. A járőr kivizsgálja a riasztást kiváltó okot, és annak megfelelően teszi meg a szükséges intézkedéseket. A kivonuló szolgálat a jogszabályokban meghatározottak szerint jár el, a szerződésben vállalt vonulási időn belül érkezik a helyszínre, meghiúsítja a folyamatban lévő károkozást, és ha szükséges, a hatóságok megérkezéséig biztosítja a helyszínt.
Ez is érdekelhet
Érdemes tudni, hogy bizonyos funkciók a riasztóberendezés élesítése nélkül is működnek. Ilyen például a pánikfunkció, illetve a szabotázs- és tűzjelzések küldése. Ezek használata egy külön eszköz segítségével vagy a kezelő billentyűzetén egy speciális kódsorozat beütésével történhet.
Többletszolgáltatások
A biztonságtechnika és az informatika rohamos fejlődése lehetővé teszi, hogy a riasztórendszereket ne csupán egy helyi érzékelő eszköznek tekintsük, hanem olyan szolgáltatással közös terméknek, amely biztonság- és komfortérzetünket növeli.
Forrás: G4S Távfelügyelet