Az árnyékolók szerepe évszakonként eltérő, feladatuk azonban télen is, nyáron is a maximális hővédelem – hol bent, hol kint kell tartani a meleget. A jól megválasztott külső árnyékolóval szabályozható a lakások, családi házak klímája a meleg nyári, s a hideg téli napokon is.
Árnyékoló szerkezetek beépítésével megelőzhetjük vagy jelentősen lassíthatjuk a lakás felmelegedését. Ezek előnye a légkondicionáló berendezésekkel szemben, hogy a beszerzési áron túl az üzemeltetésük nem kerül pénzbe. Az egészségre garantáltan nem ártalmasak, sőt esetenként egyedi hangulatukkal még lakásunk otthonosságához is hozzájárulhatnak. Mivel az árnyékolástechnikai eszközök egyidejűleg több funkciót is betöltenek, a megfelelő technikai megoldás kiválasztásához pontos igényeink megfogalmazása elengedhetetlen.
A látszólag sokféle árnyékolástechnikai berendezés valójában meglepően hasonló elven működik. Akár lakás, akár önálló családi ház elsötétítéséről van szó, gyakorlatilag az épület üvegfelületeinek eltakarását kell megoldanunk, különös tekintettel a lakó és hálószobák külső nyílászáróira. Az üvegtáblákon behatoló fény és hő feltartóztatása történhet a lakáson belül, kívül, de akár az üvegtáblák között elhelyezett változtatható állású berendezéssel is.
Belül
A beltéri fényvédelem eszközei közül a legismertebb megoldás a sötétítő függöny. Előnye, hogy szakember nélkül beszerezhető és felszerelhető, mindennapos használata egyszerű. Hátránya, hogy a szobába érkező fény mennyisége sötétítő függöny használata esetén csak nagy léptékekben változtatható, finomhangolásra nincs lehetőség. A függöny kiválasztásakor az esztétikai igények mellett érdemes a sötétítő képességre és a fényállóságra is tekintettel lenni.
A reluxa, illetve a lamellás szalagfüggöny talán legnagyobb előnye az, hogy állítható a védendő helyiségbe jutó fény mennyisége. A hőszigetelő hatás akkor a legjobb, ha a reluxa lamelláinak domború oldala mindig a sugárzó hő irányába – nyáron az ablak, télen pedig a szoba felé – mutat. A roletták átmenetet képeznek a külső és belső árnyékolók között, hisz ide is, oda is felszerelhetők, sőt két ablak között is alkalmazhatók.
Kívül
Alaptétel, hogy az árnyékolónak télen a hőmegtartásban kell segítenie, nyáron pedig abban, hogy az ablaküvegeken át túl sok napenergia ne jusson be a lakásba. Ennek a követelménynek csak a külső árnyékolók tudnak eleget tenni – hangsúlyozta Szerényi Dániel, a Hella Árnyékolástechnikai Kft. építészmérnöke. Épületenergetikai szempontból a napsugárzásból a beltérbe jutó hőenergia mennyisége az árnyékoló szerkezet legfontosabb jellemezője. Árnyékolás nélkül a mai átlagos hőszigetelő nyílászáró a beeső napenergia 80 százalékát engedi a beltérbe.