Az árnyékolók szerepe évszakonként eltérő lehet, feladatuk azonban télen és nyáron egyaránt az adott tér klímájának optimalizálása és a bejutó fény szabályozása.
- Egyéb hasznos információk
- Vezérlés
- Épületenergetika
- Kiválasztás
Árnyékoló szerkezetek beépítésével megelőzhetjük vagy jelentősen lassíthatjuk a lakás felmelegedését, támogathatjuk a hőszigetelő rendszert és a nyílászárók működését, illetve szabályozhatjuk a kívülről bejutó fény mennyiségét.
Az árnyékolók előnye a légkondicionáló berendezésekkel szemben, hogy az üzemeltetésük nem kerül pénzbe. Az egészségre ártalmatlanok, sőt esetenként egyedi hangulatukkal még lakásunk otthonosságához is hozzájárulhatnak. Mivel az árnyékolástechnikai eszközök egyidejűleg több funkciót is ellátnak, a megfelelő technikai megoldás kiválasztásához elengedhetetlen pontos igényeink megfogalmazása.
Az árnyékolók előnye a légkondicionáló berendezésekkel szemben, hogy az üzemeltetésük nem kerül pénzbe. Az egészségre ártalmatlanok, sőt esetenként egyedi hangulatukkal még lakásunk otthonosságához is hozzájárulhatnak. Mivel az árnyékolástechnikai eszközök egyidejűleg több funkciót is ellátnak, a megfelelő technikai megoldás kiválasztásához elengedhetetlen pontos igényeink megfogalmazása.
Helytől és igényeinktől függően választhatunk külső és belső árnyékolókat, illetve kerti és terasz árnyékolókat, árnyékoló rendszereket.

Külső árnyékolók
Redőny
A redőnyök népszerűségüket annak köszönhetik, hogy viszonylag könnyen, gyorsan és szinte bárhová felszerelhetők. Funkcióik közé nem csak a sötétítés tartozik, hanem - hála szigetelő tulajdonságuknak - modern változataik révén a szoba hőmérsékletét is befolyásolhatjuk.
Lehúzott állapotban, nyáron nem engedik felmelegedni a helyiséget, míg télen meggátolják a meleg elillanását, ezzel könnyítve a fűtési számláinkon. Az, hogy milyen mértékben tud érvényesülni, mint szigetelő, függ a redőny szerkezeti kialakításától és az ablak méretétől. A megfelelő redőny felszerelésével akár 20-30%-kal mérsékelhetjük lakásunk energiafogyasztását.
A lamellák közötti réseknek köszönhetően a levegő áramlása ideális, egyúttal csökken a házba bekerülő por mennyisége. Említésre méltó még hangszigetelő szerepük is: elnyelik, tompítják a külső zajokat.
Fontos tulajdonságuk, hogy biztonságosabbá teszik otthonunkat, hiszen megnehezítik az ablakon keresztüli bejutást és esztétikusabbak a rácsozásnál. Nem utolsó sorban pedig védenek a kíváncsi tekintetektől.
Redőny típusok szerelés szerint
Külső tokos redőny
Előnye, hogy bármilyen nyílászáró elé felszerelhető, ha az befelé nyílik, de számításba kell venni, hogy a redőnytok valamelyest leszűkíti a nyílást.
Belső tokos redőny
A belső tokos változatnál a szerviznyílás a lakásban, az ablak fölött helyezkedik el. Speciális fajtája a redőnytokba beépített, szúnyoghálós változat, amely során a redőny és a szúnyogháló külön-külön is mozgatható. Praktikus, de költségesebb megoldás.
Beépített, vakolható redőny
A vakolható tok előnye, hogy esztétikusabb, hiszen az építkezés megfelelő fázisában beépítve teljesen észrevétlenné válik.

Redőnyök anyag szerint
A korai árnyékolók fából készültek, a mai darabok azonban már műanyag, vagy alumínium alapúak. A hagyományos műanyag redőnyök kedvező áruk miatt népszerűek, azonban tartósságuk hagy kívánnivalót maga után. A fém (alu) redőnyök tartósabbak, évtizedekig hibátlanul működnek. Nem kopnak és nem rozsdásodnak. Az igényesebb darabok szerkezete több cellás műanyag lamellákat és kétrétegű alumínium profilanyagot tartalmaz.
Faredőny
Élettartama akár a hatvan-hetven évet is elérheti. A redőnylécek vastagsága miatt csak belső tokos kivitelezéssel valósítható meg. A redőnyléceket különböző kezelésekkel, gombaölő alapozóval, különböző lazúrok, pácok, illetve festékek alkalmazásával teszik ellenállóvá az időjárás viszontagságaival szemben. Több szempontból is praktikus a faredőny: többek között a fa eredendően kedvező hőszigetelő képessége miatt. A mozgatása – akárcsak az alumínium vagy műanyag redőnyöknél – lehet mechanikus, illetve elektromos. A mechanikus mozgatás felhúzó hevederrel (gurtni) történik. Az elektromos kivitelűeket fali kapcsolóval, vagy távirányítóval lehet mozgatni.
Alumínium redőny
Három típusa:
- külsőtokos,
- külső vakolható tokos,
- belső tokos.
Mindhárom változat alkatrészei alumíniumból készülnek, így azon kívül, hogy esztétikus és időtálló, védelmet nyújthat a betörések ellen is. Hőszigetelő tulajdonságuk – úgy télen, mint nyáron – és zajvédelmük sem elhanyagolható, hála a duplafalú redőnylécet kitöltő poliuretán habnak. Problémamentes működésüket a lécek végén elhelyezett csúszásgátlók biztosítják.
Fő részei:
- lefutók, amiben a redőny fel-le „csúszik”,
- redőnytok, ahová a redőny feltekeredik.
Ez utóbbi, a könnyű gördülés érdekében, egy csapágyazott tengellyel ellátott. Maga a redőnytest feltolás gátlóval csatlakozik a redőny tengelyéhez. A halk működést a lefutóban elhelyezett zajcsillapító kefe és az alsó lécben elhelyezett gumicsík biztosítja. Az alumínium redőny külső tokos változatának előnye, hogy utólag is felszerelhető és opcionálisan bővíthető például szúnyoghálóval.
Létezik egy másik profilú, erősebb alumínium léc, ezt kifejezetten biztonsági célokra ajánlják, külső, belső és vakolható tokkal is elérhető. A hagyományos belső tokos aluredőny anyagában, profiljában nem tér el, csak már kialakított helyre lesz a redőny beszerelve, új tengellyel, illetve lefutókkal.
A vakolható tokos alumínium redőnynél a beszerelés menete tér el, anyagában, profiljában ugyanaz, mint az előzőek.
Műanyag redőny
Három típusa:
- külső tokos,
- külső vakolható tokos,
- belső tokos.
A külső tokos műanyag redőny a legkeresettebb redőnytípus, mivel jó hőszigetelő, jól sötétít és végül, de nem utolsósorban, a legolcsóbb redőnyfajta.
Legtöbb alkatrésze műanyagból készül, kivétel a redőnytok (alumínium) és a tengely (acél). A műanyag lefutók zajcsillapító gumikkal ellátottak. A vakolható tokos változat esetén annyi eltérés van, hogy a redőny tokja kívülről nem látható.
A hagyományos belső tokos változatnál a lefutó anyagában lehet eltérés.

Zsaluzia
Előnye, hogy utólag is felszerelhető bármilyen nyílászáróra. Fény-, hő- és hangvédelmet biztosít, de heves esőzések, szélviharok idején fizikai védelmet is nyújt. Mozgatható lamellás változatával könnyedén szabályozható a szobába jutó fény mennyisége, kezelését illetően pedig ma már az egyszerű elforduló pántostól egészen az elektromos karral irányítható változatig minden kapható. Ráadásul a szúnyoghálóról sem kell lemondania azoknak, akik a zsaluzia mellet döntenek.
A zsaluzia fix és mozgatható lamellás kivitelben is kapható.
A fix lamellás zsaluziák már kedvezőbb áron is elérhetők, mint a mozgatható változatok, a lamellák fix dőlésszöge miatt azonban az áteresztett fény mennyisége nem szabályozható.
A mozgatható lamellás zsaluziák lehetőséget nyújtanak arra is, hogy zárt állapotánál szabályozni tudjuk a helységbe beengedett természetes napfény mennyiségét. Ez igen hasznos tulajdonság, hiszen a hangulatnak, tevékenységünknek megfelelően változtathatjuk a fényerősséget.
A tele lécbetétes zsaluziák jellemzője, hogy a lamellák helyett körülbelül 6 cm széles lécek vannak szorosan a keretbe építve. A zsaluszárnyak tehát ebben az esetben teljesen tömörek, ezért zárt állapotánál nem engednek be fényt.
A vegyes összeállítású zsaluziák tetszőlegesen kombinálhatók fix- vagy mozgatható levelekkel és lécbetéttel egyaránt.