Új anyagokkal vizes, töredezett teraszok, kopogós kültéri járólapos felületek, elöregedett lapos tetők nagyobb bontások és építések nélküli felújítását, javítását mutatjuk be.
A svéd Combimix cég kínálatában szereplő anyagok segítségével már pár millimétertől a 4–5 cm vastagságig gyorsan egyszerűen felújíthatók javításra szoruló felületek.
A kültéri járólapos felületek nem megfelelő burkolása sok problémákat jelent a burkolást követő években. Sok a hibalehetőség és az idő múlásával egyre több elő is kerül.
- burkolólap esetén lehet anyaghiba
- lehet a fuga hibája
- egyszerűen rossz az anyagválasztás
- lehet kivitelezési hiba például a lapok lerakása nem megfelelő – a levegőben marad egy részük, mely terhelésre mozog
- nem fagyálló a beton, megreped és porlik
- vagy egyszerűen csak kikezdi az idő vasfoga
Mindegy miből készült a felső burkolat, ha alá víz került – ezt nem mindig veszünk észre azonnal – lépni kell. Egy biztos, a víz dolgozik, főleg, ha folyamatos utánpótlása van, és több éven keresztül fagyás-olvadás folyamatán is átmegy a felület. Ha járólap a burkolat, és a víz alámegy – mivel a járólap alulról nem mázas, a vizet felveszi, és az is szétfagy. Tehát ha nem előbb, akkor utóbb, de biztosan kezdeni kell vele valamit
Ha rászántuk magunkat a javításra, akkor ezt tegyük alaposan különben a javítás csak fércelés, tüneti kezelés lesz, a rászánt összeg pedig ablakon kidobott pénz.
Emellett több meglévő problémának is lehet ugyanez a kiváltó oka. A hibás felület, burkolat így a rossz vízelvezetés rengeteg egyéb hibát okoz. Az épületek külső falának vizesedése, alsó helyiségek esetén belső vizes problémák, a falak és plafon mállása is erre vezethető vissza.
Ha a burkolat vagy felső réteg kopog, alatta biztos van víz – lehet, hogy csak időszakosan, de jellemzőbb, hogy folyamatosan. Rosszabb esetekben a víz a födémbe is beszivárog, akár a szigetelések alá is, ahol a fagyás a födém betonját is tönkre teszi. Ilyenkor porózus, kötés nélküli szinte söpörhető betont fogunk találni a burkolat alatt, valószínűleg többméteres hosszanti repedéssel. Felfagyott betont mindenki látott már. Ez is olyan csak nem felületében, hanem akár 5 cm vastagságban. Ilyen esetben jellemző az üreges hang kopogtatás esetén, és kalapácsütésre szétmállik az egész.
A födémszigetelés szerepe is megfordulhat, és aminek a vizet kint kellett tartania, most nem engedi kifolyni, elpárologni, így a födémben – akár a bitumenes szigetelés alatt – több liter víz is lehet, és ez télen, nyáron dolgozik, kitágul, megfagy, párolog.
A javítás
- Amennyiben a födém részben vagy egészben megfagyott, nagy repedések vannak benne, mindenképp bontsuk fel, távolítsuk el a gyenge részeket, a repedéseket véssük végig.
- Ha a szigetelés alatt is vizet találunk, legjobb az egészet visszabontani, és újra szigetelni.
Ha ez nem megoldható, akkor a megkezdett bontásoknál lyukakat kel vájni a szigetelésbe, ezzel segítve a víz távozását a szigetelés alól. Az a szigetelés, amely alatt víz van már nagyon rég nem töltötte be funkcióját, így nem teszünk benne kárt, ha megbontjuk.
Ha vannak helyiségek a felület alatt az alagsorban, azokat szellőztessük ki, és jó, ha meleg van, mert segíti a víz távozását a födémből, falakból, mennyezetből.
Lépések
- Ha csak részben rossz a felület, elég a hibás részek felszedése, bontása, amennyiben a ragasztó vagy egyéb alapréteg elég erősen lent van, azt is hagyhatjuk – anyagunk mindenhez hozzáköt. Akár a régi járólaphoz akár a lent lévő régi csemperagasztóhoz, vagy épp a födém betonjához – a lényeg hogy stabil legyen.
- Ha az időjárás segítségével sikerült kiszárítani a födémet, kezdhetjük az újraépítést.
- A következő lépés a nagytakarítás. Fontos, hogy minden pormentes legyen, így el kell távolítani az elbontott anyagot, a maradék ragasztót.
- Célszerű gyorskötő anyaggal visszaépíteni megfelelő szintre hozni a lebontott részeket. A Combimix termékek közül erre a normál CM 720 vagy akár üvegszál-erősítésű CM 760 változatot ajánljuk. Így akár másnap folytatható a felújítás.
- A felületeket betonozás előtt minden esetben nedvesíteni kell.
- A mély bontási gödrök visszaépítéshez 0,2–0,4 es mosott kaviccsal 30 százalékban kevert Combimix 760-at alkalmazni 3–5 cm vastagságban. Az adalékkal ebben az esetben az esztrichet dúsítottuk, és így kissé a költségeket is csökkentettünk.