Mielőtt belevágnánk családi házunk felújításába, érdemes körülnézni a különféle pályázatok, támogatások között. Ezek segítségével ugyanis nem csupán a felújítási költségeken spórolhatunk, házunk energia hatékonyságát is növelhetjük.
A döntés előtt feltétlenül térképezzük fel a támogatásokat, hitelkonstrukciókat és keressük fel a területileg illetékes önkormányzatokat is, ahol a helyileg aktuális lehetőségektől függően további támogatást kaphatunk. Ezekkel és saját forrásaink beszámításával már meghozhatjuk a legjobb döntést arról, vajon számunkra mely lehetőségek, módszerek lesznek a leginkább megtérülők.
Az energiatakarékosságot célzó beruházások alapvető feladata a családi házak esetében két fő kérdésre, az épület hőveszteségének csökkentésére, valamint a fűtési rendszerek korszerűsítésére irányul.
A megújuló energiák felhasználása során elsősorban a napenergia és a geotermikus energia felhasználása, a különböző hőszivattyúk mind szélesebb körű alkalmazása jöhet szóba. A geotermikus energiafelhasználáshoz csakúgy, mint az egyéb megújuló energia hasznosításához szükséges rendszerek kialakítása nem csak új építkezések esetén, hanem felújítások során is lehetséges.
Ez is érdekelhet
Első lépés természetesen az épület energiaveszteségének csökkentése, melyet egy felújítás során utólagosan is kiváló eredménnyel lehet elvégezni. Különös figyelemmel kell megoldani a külső határoló falazatok, lábazatok, erkélylemezek, koszorúk, tetőszerkezeti csomópontok, térszint alatti helyiségek, kapuzatok, garázs és pincefödémek, illetve falak utólagos hőszigetelését. Továbbá mindenképpen ajánlott a külső nyílászárók hőszigetelésének, záráspontosságának felülvizsgálata és szükség esetén javítása. Ha úgy ítéljük, hogy a javítás már nem segít ajtóinkon, ablakainkon, érdemes a csere mellett dönteni.
Mivel a hőszigeteléssel, megújuló energiák beépítésével történő komplett felújítás meglehetősen nagy feladat, pontos diagnosztikára, tervezésre és kivitelezésre lesz szükség. Ez a szemlélet elsősorban a tulajdonos érdeke, hiszen ezek nélkül esélye sincs arra, hogy az energia megtakarítás valóban abban az ütemben és mértékben jelenik meg, ahogy azt előzetesen számította.