Mielőtt régi nyílászáróinkat egy drága, „túl jó"-ra cserélnénk ne feledjük, hogy a penészesedés egyik okozója a nyílászáró tökéletes szigetelési képessége.
Ez a jelenség jellemzően a műanyag ablakok esetében mutatkozik. Azáltal, hogy ezek az ablakok jól záródnak és jól szigetelnek a belső tér levegőjét otthonunkba zárják.
A légmozgás hiánya, a helyiségben való tartózkodás, cselekvés megnöveli a páratartalmat, ami ha nem tud távozni lakásunkból tökéletes táptalajt jelent a penészgombáknak. Sokszor találkozunk ilyen esetekkel új építésű beruházásoknál vagy egyéb felújításoknál is. A szellőztetés hiánya azt eredményezi, hogy a lehűlő falrészeknél a felgyűlt pára lecsapódik és máris elindul a gombásodási folyamat.
Hogy mi a megoldás?
Az olyan helyiségekből, ahol gyakran vizet használunk, mint a vécé, fürdő és konyha, biztosítanunk kell a levegő kicserélődését. Ezt szellőztetéssel a legegyszerűbb megoldani. A konyhában a főzés miatt ezek a feladatok már rutinszerűvé váltak. Ne feledjük el viszont a szellőztetést akkor sem, ha szagelszívó mellett sütünk, főzünk. De mi a helyzet a többi helyiséggel? Ma már a vécében és fürdőben elhelyezett elszívók egyben a pára elszívását is meg kell, hogy oldják. Ennek ellenére sokszor tapasztalható, hogy a meleg vízgőz nem tud kellő ütemben kikerülni a fürdőből a páraelszívó teljesítménye, annak porszennyezettsége, vagy egyéb okokból kifolyólag.