Mielőtt régi nyílászáróinkat egy drága, „túl jó"-ra cserélnénk ne feledjük, hogy a penészesedés egyik okozója a nyílászáró tökéletes szigetelési képessége.
Ez a jelenség jellemzően a műanyag ablakok esetében mutatkozik. Azáltal, hogy ezek az ablakok jól záródnak és jól szigetelnek a belső tér levegőjét otthonunkba zárják.
A légmozgás hiánya, a helyiségben való tartózkodás, cselekvés megnöveli a páratartalmat, ami ha nem tud távozni lakásunkból tökéletes táptalajt jelent a penészgombáknak. Sokszor találkozunk ilyen esetekkel új építésű beruházásoknál vagy egyéb felújításoknál is. A szellőztetés hiánya azt eredményezi, hogy a lehűlő falrészeknél a felgyűlt pára lecsapódik és máris elindul a gombásodási folyamat.
Hogy mi a megoldás?
Az olyan helyiségekből, ahol gyakran vizet használunk, mint a vécé, fürdő és konyha, biztosítanunk kell a levegő kicserélődését. Ezt szellőztetéssel a legegyszerűbb megoldani. A konyhában a főzés miatt ezek a feladatok már rutinszerűvé váltak. Ne feledjük el viszont a szellőztetést akkor sem, ha szagelszívó mellett sütünk, főzünk. De mi a helyzet a többi helyiséggel? Ma már a vécében és fürdőben elhelyezett elszívók egyben a pára elszívását is meg kell, hogy oldják. Ennek ellenére sokszor tapasztalható, hogy a meleg vízgőz nem tud kellő ütemben kikerülni a fürdőből a páraelszívó teljesítménye, annak porszennyezettsége, vagy egyéb okokból kifolyólag.
Ez is érdekelhet
Így a keletkezett pára, bár nem hosszú ideig, de bennreked és a nyitott fürdőből az egyéb helyiségekbe kerülve és növeli a penészesedés veszélyét. Ezért, annak ellenére, hogy ilyen készülékkel van a fürdő ellátva, javasolt gyakran szellőztetni. Sokat segíthetünk a helyzeten, ha olyan beltéri ajtót választunk, amelyen átszellőző rács van. Másik megoldás, ha az ajtók úgy kerülnek beépítésre, hogy alatta megfelelő kis rést hagyunk. Alapvető tehát, hogy ezekben a helyiségekben meglegyen a szellőztetési lehetőség akár pára elszívással, akár csak egy kis ráccsal, ami egy kürtőbe vezeti a párás levegőt.
Ha már jó minőségű nyílászárót szeretnénk vásárolni, kapható olyan is, ami alapból légbevezetővel rendelkezik. Ha azt nézzük, hogy a penészmentesítés utólagos megoldásai, az adott felület folyamatos kezelése mennyibe kerülhet, ezek az ablaktípusok 10-15 %-os felára nem jelent komoly többletköltséget. A légbevezetők típustól függően a páratartalomhoz igazodva automatikusan lépnek életbe. Az ablakkeretbe való utólagos beszerelése is kivitelezhető.
Megoldás lehet a penészesedés problémájára az úgynevezett résszellőző, és vasalati résszellőző. A részszellőzőt kívülről a tokra, vagy a szárnyra szerelik.. A készülékben lemezek nyitása és zárása gondoskodik a levegő áramoltatásáról. A vasalati szellőző a bukó-nyíló ablak tetejét mintegy 2-7 mm-re megnyitja úgy, hogy a vasalat ettől még az ablakot effektív zárva tartja. Ezt a megoldást utólag szerelni nem gazdaságos.
Megfontolandó tehát, hogy egy ablakcserénél a penészesedést, mint rizikófaktort ne hagyjuk figyelmen kívül. Lehetőleg a problémát előzzük meg, hisz a megelőzés a tapasztalatok szerint mindig egy gazdaságosabb megoldást jelent.