Már az ókorban is foglalkoztatta az embereket a napenergia hasznosításának lehetősége. Manapság a hagyományos energiahordozók árának folyamatos emelkedése terelte leginkább a figyelmet az alternatív energiatermelési módok felé.
Az energia árának folyamatos növekedése miatt egyre többen érdeklődnek a napelemmel történő áramtermelés iránt.
A napenergia hasznosításában a klimatikus viszonyok döntő szerepet játszanak. Magyarországon a leginkább napsütötte régió a Dél-Alföld keleti része. Napjainkban viszont a klímaváltozás sokszor ellentmond a megszokott időjárási viszonyoknak.
Napelemtípusok
A napelemcella nagy tisztaságú szilícium. A napelemtermelés 98 százalékát ma három technológia teszi ki: monokristályos, polikristályos és a vékonyfil-technológia vagy más néven amorf kristályos napelem.
A napelem teljesítményét több tényező befolyásolja: a cella anyaga, mérete, típusa, a fény intenzitása és hullámhossza.
Összehasonlítás
A monokristályos napelemtábla jellemzője, hogy cellája sima, felülete egyszínű. A polikristályosnak viszont csillogó, kristályos a felszíne. A két típust összehasonlítva elmondhatjuk, hogy a hatásfok alapján a monokristályos a legjobb. A polikristályos, bár hatásfoka kisebb, előnye, hogy olcsóbb, ami abból adódik, hogy egyszerűbb az előállítása. Egy cella körülbelül 0,5 volt feszültséget biztosít. A napelemcellák és -táblák áramgenerátoros üzemmódban dolgoznak.
Ha az ár alapján döntenénk, a legolcsóbb a vékonyfilm-technológia. Az előállításuk során leggyakrabban üvegre, vagy vékony acéllemezre felviszik a félvezetőt néhány mikron vastagságú rétegben, innen ered a neve is. Ezzel a módszerrel a napelemek lehetnek hajlékonyak vagy átlátszóak is, ami növeli a felhasználás lehetőségét. Mivel a hatásfoka ennek a típusnak a leggyengébb, ezért nagy felületre van szükség a felszereléshez. Előnyeként említhetjük hogy már szórt fénynél is működnek, hátrányuk viszont, hogy élettartamuk körülbelül 10 év. A kristályos napelemek élettartama 30-35 év körül van – a gyártók viszont csak 20-25 év garanciát biztosítanak a teljesítményre, tehát tekintsük inkább ezt alapmutatónak. A teljesítmény garancia azt jelenti, hogy a napelem modulok 20-25 év használat után is a meghatározott névleges teljesítmény minimum 80 százalékát teljesíti. A gyári garancia általában 2-5 év. Fontos a kivitelezés, mivel, ha a napelemeket egyszer jól felszerelték, minimális karbantartást igényelnek, gond nélkül, zajmentesen, környezetbarát módon termelnek energiát.