Nem feltétlenül kell a legdrágább és legbonyolultabb napenergiás rendszer kiépítésével kezdeni az ismerkedést a megújuló energiákkal. Néhány olcsóbban megvalósítható ötlettel is csökkenthetjük energiaszámláinkat.
Magyarországon kifejezetten sok napsütés éri a házak tetejét, és a közhiedelemmel ellentétben télen is használhatók a rendszerek, mert nem a levegő hőmérséklete számít, hanem a napsütéses órák száma. Otthonok esetében pedig nem csak drága panelek felhelyezésével, és az azonnali, mindent megoldó (és persze drága) rendszerek kiépítéséről beszélünk. Számos kisebb lehetőség kínálkozik a nap erejének kihasználására, amely elindítja a lakástulajdonosokat az úton, és addig is javítja a ház energiahatékonyságát.
Lássunk néhány ötletet, amely meggyőzheti a kételkedőket.
1.Segítsünk a fűtésnek
Okos első lépés a napkollektorok felszerelése, amelyek a fűtést teszik olcsóbbá. Néhány panel segítségével gyakorlatilag megoldhatjuk, hogy meleg vizet ne gázkazánnal készítsünk, hanem napenergiával. A kollektor a napenergia 70 százalékát képes hasznosítani. Kiegészítő fűtésként ráadásul a meglévő fűtési rendszerre telepíthetjük, nem kell hozzá az egész házat átalakítani.
Miközben a mai minőségi napkollektorok élettartama 25-30 év, a telepítésekor jelentkező többletköltségek már 10-12 év alatt megtérülnek. Ezután már nem kell aggódni a számlák miatt, mert rendszerünk töredék áron képes előállítani a meleg vizet.
A kiválasztás: 1 főre 50 liter/nap melegvíz-fogyasztással kell kalkulálni. Ezt kell beszorozni a használó személyek számával, és megkapjuk a napi fogyasztást. Ajánlott egy kis tartalékot is kalkulálni ezért a kapott értéket szorozzuk meg 1,5-tel, a szükséges tároló méretet így kapjuk meg.
2. Passzív napenergia
Ma már külön elnevezés vonatkozik az olyan házakra, amelyeket így terveznek meg: úgy hívják őket, hogy passzív szolár házak. Pedig igazából nem új találmányról van szó, hanem arról az odafigyelő építési módról, amelyet őseink is alkalmaztak. A jól tájolt házak ugyanis ki tudják használni a nap erejét, mert fekvésük révén jól hasznosítják a napsütéses órákat. Nem véletlen, hogy a déli fekvésű ingatlanok értékesebbnek számítanak.