Nem kell a víznek folynia az ablaküvegen, vagy csepegni a mennyezetről ahhoz, hogy házunk, lakásunk fala penészesedni kezdjen. Elég, ha a felületen apró vízrészecskék tartósan jelen vannak.
A penész-spórák jellemzően a levegőben lebegve terjednek, a különböző felületeken megtelepszenek, és ha megfelelő körülményeket találnak, megkezdik élettevékenységüket. Az egészséges emberi életfeltételek nem esnek egybe a penész ideális környezeti igényeivel.
Penészedés ott kezdődik, ahol legalább 72 órát meghaladó időtartamig, 75% feletti a nedvességtartalom. A falak hideg részein (hőhidakon) a vakolat, festés, vagy tapéta szöveteiben, parányi üregeiben szemmel nem is látható, gyakorlatilag nem érzékelhető enyhén nedves közeg elégséges a penész életfeltételéhez. Ha rövid ideig nedvesedik egy felület, akkor a páraképződés megszűntével az adott felület megszárad, ezáltam marad a kellően száraz környezet és nincs penész.
Ahol a penésznek kedvezőek a feltételek, ott az emberi egészség, az épületszerkezetek veszélyben vannak. Első tünetek a kellemetlen, fülledt levegő, dohos szag. Ezt követi a már szemmel is látható telepes elterjedés, ami kellemetlen látvány, de az esztétikai hiányosságon túl tudjuk, hogy a folyamatos spórakibocsátás légzőszervi betegségeket idéz elő, és egyúttal kedvező feltételeket teremtenek a még nagyobb károkat okozó bomlási jelenségeknek.
Honnan kapnak tartós nedvesség-utánpótlást épületeink?
1. Külső vízterhelésekből:
- talajvíz, talajnedvesség, talajpára alulról,
- ha nincs, vagy nem megfelelő, már elöregedett, tönkrement a vízszigetelés beázás felülről, oldalról,
- ha rossz vagy elhasználódott a vízszigetelés, a tetőfedés, az ajtók, ablakok szerkezete, a bádogozás, a párkánylefedés.
2. Belső nedvességtermelésből:
- mosás, ruhaszárítás, főzés, fürdés, kilélegzés, kipárolgás vízpára-képző hatásából, ha ez együtt jár szellőzetlenséggel, tehát a nem megfelelő légcserével, mert tökéletesen zárnak az ajtók, ablakok, vagy mert nem szellőztetünk,
- normális páratartalom lecsapódásából a hideg (hőszigeteletlen) részeken, ahol ún. harmatponti hőmérséklet uralkodik. Ilyenek lehetnek; a szabadon futó hidegvízvezetékek (de akár a falban is, ha nincsenek hőszigetelve), a légkondicionáló berendezések hőcserélő felületei stb.
3. Épületgépészeti meghibásodásokból:
- "csőtörés", csatornaszivárgás,
- vizes fűtő-berendezések, vezetékek hibái.
Ha már megjelenik a penész, vagy annak kezdeti tünetei (dohos szag, elszíneződések a falon, tapétán), akkor át kell gondolni, hogy honnan jön a "víz"? Ha ezt sikerül megtalálni és megszüntetni, akkor nyert ügyünk van. Számtalan körülmény együtt is jelentkezhet (jelentkezik).