Nagyanyáink korában a háziasszonyok háztartási könyvet vezettek, és a háztartási ismeretek tantárgy keretén belül megtanulhatták, hogyan gazdálkodjanak. Takarékoskodni ma sem szégyen, sőt.
Mivel a családi költségvetésben a közüzemi számlák jelentős hányadot képviselnek, egy kis figyelemmel ma is pénzt és nem utolsósorban energiát takaríthatunk meg. Az ember nem is gondolná, mennyi felesleges pénzt dob ki az ablakon. Alapvető dolgokra kell figyelnünk: a lámpákat ne kapcsoljuk fel fölöslegesen, használat után pedig kapcsoljuk le, a vízcsapokat zárjuk el. Ha otthonunkba is betartjuk ezeket az alapvetőnek tűnő mozdulatokat, kevésbé kell rettegni az egyre emelkedő számláktól.
Energiatakarékosság
Az energiatakarékosság egy rendkívül összetett feladat. A család költségvetésében jelentős hányadot kitevő közüzemi, azaz villany-, gáz-, és vízszámlák többféleképpen csökkenthetők. Az egyik lehetőség, hogy már eleve korszerű berendezéseket, építőanyagot építünk be, vagy ezekkel váltjuk le azokat az anyagokat, eszközöket, amelyek cserélhetők, a másik, hogy a meglévő állapotokon javítunk. Utólagosan szigetelünk, energiatakarékos izzót használunk, megváltoztatjuk főzési szokásainkat, esetleg áthelyezünk régi berendezéseket, megjavítjuk a csöpögő vízcsapokat, kazánt.
A leghatékonyabban mindig az takarékoskodhat az energiával, aki magának épít, és már jóval az építkezés megkezdése előtt tájékozódik, tervez, szervez. Olyan telket választunk ahol lehetséges- és az építési hatóságok is engedélyezik- az optimális tájolás. Befolyásolja a döntést az is, hogy milyen típusú házat szeretnénk, mert például szalma-, vagy vályogházat nem tervezhetünk- műszakilag vagy tájépítészet szempontjából- minden helyre.
Ezen kívül az alternatív energiaforrások kihasználásának szempontjából is érdekes lehet a választás. A kellemes otthoni hőmérséklet, a lakás kiegyensúlyozott hőgazdálkodása nem csak a hűtő-fűtő berendezésekkel érhető el. Vannak természetes módszerek, régi és új házak, lakások esetében egyaránt. Az energiaárak emelkedése következtében és a környezettudatos szemlélet erősödésének köszönhetően egyre nagyobb az érdeklődés ezek iránt.
Hőgazdálkodás új ház építésekor
Egy új ház építésekor számos természetes megoldás kínálkozik a kellemes klíma kialakítására. Túl azon, hogy a tájolással sokat tehetünk a télen-nyáron kellemes belső hőmérsékletért, a nyílászárók megfelelő elhelyezése sem kevésbé fontos amiatt, hogy jól át lehessen szellőztetni a házat, magyarul: lehetőség legyen kereszthuzatot csinálni.
Egyre többen terveztetnek úgynevezett passzív házat, amely építészeti megoldások segítségével, többletenergia felhasználása nélkül alakítja ki az egyenletes hőmérsékletet. A fűtési költség itt minimális, hűtésre pedig egyáltalán nincs szükség.
Eredményesen használják a kéthéjú, más néven átszellőztetett szerkezetet, amely a köztes légkamra segítségével egyenlíti ki a hőmérsékletet. A megfelelő szigetelés alapkövetelmény, de fontosak az építkezéskor felhasznált anyagok is. A viszonylag magas hőtartó képességű fa magában is segíti az egyenletes hőháztartást, de a sokoldalúan alkalmazható gipsz is,mivel jó nedvszívó, a téli párát magába szívja, és nyáron kiengedi azt. Megfelelő kialakítással az épület hőháztartása egyenletes lehet, többletenergia helyett csupán a fizikai törvények ismeretére támaszkodva.