Korábbi laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy az expandált polisztirolhab tartós megoldást ad az épületenergetikai problémákra. A St. Gallen-i Eidgenössische Materialprüfungs- und Forschungsanstalt (EMPA) kísérlete során érdekes eredménnyel zárult.
Egy átfogó vizsgálat összehasonlította az elmúlt évtizedekben beépített termékek jellemzőit az azonos minőségűnek deklarált, jelenleg gyártott anyagokkal. A tapasztalatok szerint a legrégebbi lemezek szigetelőképessége megegyezett a legújabb anyagokéval.
De mi a hazai gyakorlati tapasztalat? Az idén 25 éves Austrotherm Kft., megvizsgálta egy Magyarországon gyártott és beépített, negyed évszázados polisztirol hőszigetelő anyag minőségét.
A korai beépítések egyike volt a győri Nyugdíjasok házának hőszigetelése. A két rétegben (6+6 cm) készült homlokzati hőszigetelés még manapság sem számít elavultnak - akkortájt még az 5 centi is inkább sok volt, mint kevés. Az épület homlokzata már 25 éve dacol az időjárás viszontagságaival, de hogyan működik alatta a hőszigetelés?
Ezt csak bontással kivett minták mérésével lehet meghatározni. A minta szemrevételezéssel megállapíthatóan száraz volt, nedvesség lecsapódásának nyomai nélkül. Az anyag mechanikusan is megfelelőnek bizonyult, stabil, kezelhető táblákat sikerült az Austrotherm győri központjának laboratóriumába vinni. A minta előkészítése során először a külső oldali ragasztó és vakolat réteget kellett eltávolítani, amit a termék gyártása során alkalmazott fűtőszállal oldottak meg. Ezután került sor a hővezetési tényező mérésére.