Ma már természetes, hogy otthonunk kialakítása során összeillő, egymással harmonizáló lakberendezési tárgyakat és bútorokat választunk. A radiátor esetén ugyancsak van lehetőségünk a választásra és az egyedi kialakításra is. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a tervezés és a kiválasztás során?
Gondoljunk csak bele: a kanapé kiválasztásakor számít a kialakítás, a méret, hogy kihúzhatóan ággyá alakítható-e, vagy éppen illeszkedik-e színben a lakótér kialakításához. A katalógusokat bújva próbáljuk megtalálni az ideális stílust, hiszen tudjuk, hogy hosszú időn át fontos funkciót tölt majd be az életünkben. Ha kompromisszumos megoldásra törekszünk és nem akarunk lejjebb adni az igényeinkből, a megfelelő gyártóval lehetőségünk van egyedi változat elkészítésére. Ez a konyhabútor, fali szekrény vagy függöny esetében természetes, azt azonban kevesen tudják, hogy a radiátorok kiválasztásánál is van erre lehetőség. íme, a legfontosabb szempontok, melyeket érdemes fontolóra venni.
Fűtőérték
A radiátorok elsődleges és – az esztétikai megjelenésen kívül – egyetlen funkciója a megfelelő hőérzet biztosítása a lakótérben. Tervezéskor pontosan fel kell mérni a szoba és a fűtési rendszer adottságait (szoba mérete, fekvés, nyílászárók tulajdonságai, kazán típusa, stb.), ami alapján az épületgépész vagy a tervező pontos kalkulációt végez a radiátorok teljesítményét illetően. Ettől az értéktől választáskor sem szabad jelentősen eltérni. Kisebb teljesítményű radiátor nem fogja tudni befűteni a helyiséget, de túl nagy fűtőtestet sem érdemes választani, hiszen – bár a bekerülési költség jelentősen nagyobb lehet – gyakorlati hasznát nem tapasztaljuk. A kiválasztás során fontos szerepet játszik a fűtővíz hőfoka is. A jelenleg érvényes szabvány szerint a radiátorgyártóknak 75°C-os előremenő, 65°C-os visszatérő vízhőmérséklet és 20°C-os szobahőmérséklet mellett kell feltüntetniük a radiátorok teljesítményét. érdemes elolvasni a radiátorok adatlapján szereplő értékeket, mert az avatatlan érdeklődőt könnyen félrevezethetik az egyéb hőmérsékleti viszonyokhoz megadott adatok. A radiátorok teljesítményértéke például jelentősen többnek tűnik, ha elvben 90°C-os fűtővizet keringtetünk benne.
A kondenzációs kazánok térnyerésével a gyakorlatban használt fűtővíz hőmérséklete gyakran 45-55°C körül mozog. A radiátorok kiválasztásánál ezt feltétlenül figyelembe kell venni, hiszen kondenzációs fűtés esetén akár kétszer nagyobb méretű fűtőtestre is szükség lehet a hagyományos kazánnal üzemeltetett rendszerhez képest.
A felületfűtések, mint a padlófűtés, falfűtés, mennyezetfűtés terjedésével felvetődik a radiátorok létjogosultsága. Míg a felületfűtések hővesztesége 10 cm vastag hőszigetelésnél 10%, ami 30 cm vastag szigetelésnél ez 3%-ra csökkenhet, addig a radiátorok hővesztesége falon keresztül mindössze 0,1-0,2%. Szabályozhatóság szempontjából a felületfűtés lomha, statikus jellegű, míg a radiátor gyors reagálású, és mivel fokonként 6% energia megtakarítható, ezért utóbbiak szerepe a korszerű energiatakarékos épületekben sem megkerülhető. Egy felújított, szigetelt házban a megújuló energiaforrások biztosította alacsony fűtővíz-hőmérséklet tökéletesen megfelel a kis vízterű korszerű radiátorokhoz.
A radiátorok kiválasztásánál minden esetben kérje szakember véleményét a szükséges teljesítmények meghatározásához!