Rengeteg pénzt takaríthatunk meg, ha a felújítás során egyes munkálatokat magunk végzünk el saját kezűleg. A szakember munkája csakis akkor kifizetődő, ha jó minőséget nyújt. Nem egyszerű feladat már a lakásfelújítás első lépése sem, a bontás.
A lakásfelújítás számos problémával járhat, melyek idegileg és anyagilag is megterhelik az embert. A határidők betartása és a munka minősége a gondok kifogyhatatlan tárházát jelentik. Mivel ajánlással sem könnyű megtalálni a megfelelő szakembert, mindig kockázatot jelent a felújítás megkezdése.
Sokunkban megvan a képesség, hogy elvégezzük a legegyszerűbb munkákat, mint például a szobafestés, de jóval kevesebben vállalnák magukra a burkolás feladatát. Pedig minél több munkafázist végzünk el saját kezünkkel, annál több pénzt takaríthatunk meg, és közben megismerhetjük teljesítőképességünk határait.
A döntés
Egy átlagosnak mondható, 68m2-es panellakás saját kezűleg, házilag elvégzett teljes körű felújításán keresztül kívánjuk bemutatni, mik lehetnek a hasonló vállalkozás előnyei és buktatói. Elsődlegesen tisztáznunk kell, milyen mértékű változtatásokat szeretnénk, mennyire szorul rá ingatlanunk a kipofozásra. A panellakások esetében gyakran előfordul, hogy első tulajdonostól vesszük meg, aki egyre ritkábban foglalkozott annak karbantartásával. Ilyen esetben jelentős felújításra van szükség, azonban ettől sem szabad megriadni, csak kitartásunkon és szabadidőnkön múlik, mi mindent tudunk saját magunk elvégezni.
Ez is érdekelhet
A bontás
Mivel a munkafolyamat legelső lépése mindig a bontás, fel kell készülnünk rá. Mindenekelőtt válasszuk ki a legkevésbé sajnált ruháinkat, és ha van rá mód, mindig ugyanazt viseljük a felújítás során. Figyelni kell arra, hogy ne koszoljunk újra és újra a lakásban, ezért minden tisztogatást és bontást azelőtt fejezzünk be, hogy elkezdenénk a szakmunkákat. A tapétát először vastag ecsettel kell bevizezni majd, amikor megszívta magát, spaklival vagy kézzel elválasztható a faltól. Amennyiben nem enged könnyen, tapétaleoldó folyadékkal próbálkozzunk. Igyekezzünk mindent eltávolítani a lakásból, amire nem lesz szükségünk a felújítás után, mivel nehezíti mozgásunkat a rengeteg hulladék (csempetörmelék, tapétacsík, parkettadarabok). A falakról a málló felületet el kell távolítani, használhatunk csiszolópapírokat, de a munka közben viseljünk maszkot és védőszemüveget, mivel a nagy mennyiségű szálló por káros hatású.
Végül a lemázolni szánt csöveket és fa elemeket csiszoljuk le, most sem elfeledkezve egészségünk védelméről. Most panellakásunk készen is áll a felújítás érdemi részének megkezdésére, a kiegyenlítő munkálatoktól a festésig. A lakásfelújítás java még csak most jön, azonban már így is sok pénzt spóroltunk azzal, hogy magunk végeztük el a bontást.