A nyár a lakásfelújítás szezonja, de sokan félve vágnak bele a nehézségek miatt. Néhány gondolat arról, mire is érdemes figyel lakásfelújítás, házfelújítás vagy épp fűtéskorszerűsítés előtt.
A lakásfelújítás esetén az első kérdés az, hogy egyáltalán nekiálljunk-e? Ha hosszú távra tervezünk, akkor mindenképp érdemes végég gondolni, mit is szeretnénk elérni. Az energiatakarékosság szempontjából mindenképp fontos a lakásfelújítás, mert a rezsicsökkentés mellett környezetünket is kíméljük vele, hiszen a klímaváltozást már a bőrünkön érezzük, legyen szó a szélsőséges időjárásról vagy a minden rekordot megdöntő árvízről. És ha hosszú távra tervezünk, akkor lényeges szempont még, hogy szép, az ízlésünknek megfelelő legyen az otthonunk.
De ha áruljuk a lakást, akkor már nem biztos, hogy érdemes teljesen, mindenre kiterjedően felújítani, mert annak az ára nem biztos, hogy megtérül. Azonban mivel a vásárlók gyakran döntenek érzelmi alapon, a nagyon elhanyagolt lakást nehezebb eladni. Így érdemes legalább a festésen, mázoláson gondolkozni.
Ha pedig szeretnénk bérbe adni házunkat, lakásunkat, akkor pedig főleg a gépészeti felújítás, a fűtéskorszerűsítés lehet fontos, mivel az alacsony rezsijű lakást könnyebb kiadni. Természetesen a bérbeadás esetén is igaz, hogy minimális szépészeti beruházásra kell pénz fordítani.
Kivitelező
Ha már eldöntöttük, belevágunk a felújításba, akkor a következő lépés a szakemberek kiválasztása. Az alapvető kérdés, hogy generálkivitelezőt bízzunk meg vagy mi magunk hangoljuk össze a munkálatokat. Előbbi körülbelül 10 százalékkal drágább megoldás, ugyanakkor nehéz terhet vesz le a vállunkról, nem kell napi több órát szervezéssel, megbeszélésekkel töltenünk. A végeredmény azonban nem lesz ennyivel drágább, mert a szervezetlenségből és a tapasztalatlanságunkból fakadóan elkövetett hibák akár jelentősen csökkenthetik a különbséget. Bár a generálkivitelezőt is rendszeresen ellenőrizni kell, hogy a munka minősége jó legyen.
Jótállás
A munka minőségét a kivitelező gondos kiválasztása mellett a jótállás fogja garantálni. Szakembert választani lehet hirdetési újságokból vagy ismerősök ajánlásai alapján. Az utóbbi a gyakoribb, mert ez referenciát is jelent egyben, ráadásul ismerősünknél meg is nézhetjük azt a munkát, amit az adott szakember elvégzett. Ez kicsit nehezebben megy olyan esetben, ha ismeretlen számot hívunk fel egy villanyoszlopra ragasztott cetliről, s a mestert rá kell beszélni, hogy mégis hadd nézzük meg, milyen minőségben dolgozik. Legyünk nagyon körültekintők és főként türelmesek a választáskor, mert súlyos százezrek, hetekig, hónapokig tartó idegeskedés a tét. Ha rosszul döntünk évekig, évtizedekig nézhetjük a rossz munka végeredményét.
A másik biztosítékunk a jótállás, ez pedig együtt jár a számlaadással. Így az esetleges hibás teljesítés esetén nem tud eltűnni a kivitelező, s a törvény szerint meghatározott időn belül javítania kell a hibát. Ha ez mégsem történne meg, akkor a törvény alapján másik kivitelezőt is megbízhatunk, aki számla ellenében elvégzi a munkát, ennek a költségét peres úton behajthatjuk a hibásan teljesítő vállalkozón. Amikor számla nélkül bízunk meg valakit, akkor szerencsejátékot játszunk, nem túl nagy nyerési eséllyel. Számlaadás esetén a törvény is mellettünk áll, ellenkező esetben magunkra maradunk.
Az árról itt most csak annyit jegyeznénk meg, hogy csak az ár alapján nem szabad és nem érdemes választani. Mindenesetre kérjünk több árajánlatot, az összegek húsz-harminc százalékkal is eltérnek, a fő szempont azonban az ismerősök, szakemberek ajánlása és a referenciamunka legyen. Ha találunk olyan szakembert, aki drága, de a referenciák alapján a munkája hibátlan, akkor nem érdemes kísérletezni az olcsóbb ajánlatokkal, érdemes inkább hosszú távra tervezni.