Trendi, energiahatékony zöldtetők - Fejünk felett épülhet a zöld jövő
A városi levegő hőmérséklet – a városi hőszigethatás – csökkentésének egyik leghatékonyabb módja a zöldtető.
A Knauf csoport hosszú és figyelemreméltó múltra tekint vissza. 85 év alatt a családi cégből, globálisan működő vállalatcsoporttá nőtte ki magát, miközben megőrizte alapvető értékeit, az összetartást, a minőséget és a megbízhatóságot. A hagyomány és az innováció ezen különleges kombinációja rendkívül sikeres globális szereplővé tette a vállalatot.
A Knauf 1992-ben kezdte meg a kereskedelmi hálózat kiépítését Magyarországon. Az elmúlt 25 év során munkánk gerincét az anyacég fenntartható és környezetbarát cégfilozófiája alkotta. Nem csak azért, mert szükségszerűnek éreztük, hogy kövessük elődjeink jól bevált és régóta bizonyított filozófiáját, hanem azért, mert mi is fontosnak tartjuk ezeket az értékeket. Talán ennek is köszönhető, hogy a kezdeti összefogásokból, mára 25 évet megélt, szilárd partneri együttműködések születtek.
Termékeink értékét tovább növeljük olyan kiegészítő szolgáltatással, mint az oktatások, a műszaki szaktanácsadás biztosítása, valamint szakképzett munkaerő ajánlása. Nem elegendő a jó minőségű alapanyag, annak helytálló, rendszerben történő működésére a szakszerű kivitelezés a garancia.
Büszkék vagyunk arra, hogy a magyarországi projekteken felmerülő szárazépítési feladatok anyagigényét túlnyomórészt a Knauf biztosíthatja. A két testvér által megalkotott koncepció a modernitás, a környezettudatosság és a magas termékminőség sokféleségét képviseli hazánkban is.
A városi levegő hőmérséklet – a városi hőszigethatás – csökkentésének egyik leghatékonyabb módja a zöldtető.
Felmérések szerint hazánkban legalább másfél millió embert érint az energiaszegénység, továbbá a lakosság 15%-a nem képes a lakását megfelelő hőmérsékletre felfűteni. Ez Európában a hatodik legmagasabb arány. Emellett a háztartások 18%-a jelentős közüzemi tartozást halmozott fel, ami Európában a legnagyobb mértékű.
Magyarországon 2,7 millió családi ház van. Energetikailag korszerűnek 5-10%-uk mondható, melyek energetikai korszerűsítést nem igényelnek, hiszen ezeket eleve a kor követelményeinek megfelelően építették, vagy már energiahatékonysági szempontból teljes körűen felújították azokat.
Az elmúlt két évben harmadával nőttek az ingatlanárak országszerte, ám a felújított, korszerű fűtéssel, szigeteléssel ellátott otthonok ára még ennél is nagyobb mértékben emelkedett.
1998 óta március 6-a az Energiahatékonyság Nemzetközi Napja, melynek célja a megfontolt és tudatos energia-felhasználás népszerűsítése, ösztönzése. Az Energiahatékonysági Világnap alkalmából minden évben egyre többen igyekeznek felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy számos területen van lehetőség energiamegtakarításra.
A korszerűtlen épületek többlet energiafogyasztása nagymértékben hozzájárul a klímaváltozáshoz. Szigetelésükkel azonban több üvegházhatású gáztól menthetjük meg a Föld légkörét, ugyanis így több mint 0,4 tonnával, akár 40-50%-kal is csökkenthetjük CO2-kibocsátásunkat.
A homlokzati szigetelés szakszerű kialakításával a fűtés számla átlagosan 35%-al csökkenthető, a befektetés ára akár 8-10 év alatt megtérülhet.
Egy szigetelés nélküli családi házban az energia 35%-a a falakon, 25%-a az ablakokon, 15%-a a padlón keresztül, 25%-a pedig a tetőn át távozik. A tető hőszigetelése az egyre népszerűbb innovatív fújható szigetelésnek köszönhetően a legegyszerűbben, leggyorsabban elvégezhető munka.
A fővárosi irodapiacon jelentős felárat kérnek az energiatakarékos irodákért – derült ki az Otthontérkép Csoport és a Knauf Insulation friss felméréséből.
Több mint ötszörösére nőtt az újonnan felépített készházak száma az elmúlt években. A CSOK 2018-as bevezetése, illetve az építőipari kapacitáshiány miatt az építtetők egyre nagyobb számban választják a méretre gyártott, gyors és jól szigetelt könnyűszerkezetes, szerelt technológiás építési módot. Magyarországon jelenleg az épülő házak 15 százaléka rendkívül energiatakarékos készház, ez az arány a korábbi években csupán 3 százalék volt.
Magyarországon évente alig 20-25 ezer családi házat újítanak fel és szigetelnek tulajdonosaik. Ha ebben az ütemben haladunk, akkor több mint 80 évig tart majd, amíg az energiahatékonysági szempontból elavult 1,5-2 millió magyar családi ház hőszigetelése megtörténik.
Közel 4 millió forinttal drágább ma az a falusi CSOK felvételére alkalmas családi ház, amely szigetelt – derül ki az Otthontérkép Csoport és a Knauf Insulation friss kutatásából.
Magyarországon a magas téli szállópor koncentráció egyik fő oka az, hogy a családi ház állomány 70%-a, azaz mintegy 1,8 millió lakóépület nem, vagy nem megfelelően hőszigetelt, miközben a háztartások több mint harmada fosszilis energia felhasználásával fűt.
A legnagyobb mértékben energiafelhasználásunk mérséklésével csökkenthetjük karbonlábnyomunkat. Egy családi ház leszigetelésével több, mint 0,4 tonnával, akár 40-50%-kal is csökkenthetjük CO2-kibocsátásunkat, vagyis több üvegházhatású gáztól mentjük meg a Föld légkörét, mint amivel marhahúsfogyasztásunk és internethasználatunk teljes szén-dioxid-kibocsátása minden évben megterheli azt.
A Knauf Insulation márciusban készített felmérést a családiház-tulajdonosok energiahatékonysági szokásairól és szigetelési hajlandóságáról. A nem reprezentatív, online felmérésben több mint 2.000 ingatlantulajdonos, köztük 928 családi házzal rendelkező vett részt.
A környezeti és beltéri zajok káros hatásai ellen ma már korszerű hangelnyelő anyagokkal védekezhetnénk, de mégsem tesszük. A Knauf Insulation szigetelőanyag-gyártó adatai szerint ugyanis a lakás- és irodatulajdonosok, sok esetben pedig a kivitelezők sem tudják, hogy miért kell szigetelni a hangot visszaverő belső falfelületeket vagy a térelválasztó falakat.
Megduplázódott a családi házakra kerülő szigetelések vastagsága az elmúlt hét évben. A Knauf Insulation adatai szerint az új, illetve felújított családi házak homlokzatán ma már általános a 15-20 cm vastag hőszigetelés. A javulás egyrészt energiatudatosságunk erősödésének, másrészt az év elején életbe lépett TNM rendeletnek köszönhető.
Egyes megyékben akár 6 millió forinttal is többet ér egy családi ház, ha megfelelően szigetelt. A legnagyobb különbség a szigetelt és nem szigetelt házak ára között Csongrád és Bács-Kiskun megyében tapasztalható, de országos szinten is átlagosan 20%-kal magasabb négyzetméteráron adható el egy energiahatékony otthon – derült ki a Knauf Insulation és az Otthontérkép legfrissebb felméréséből.
Országos szinten havonta akár 10 milliárd forintot is megspórolhatnának az ingatlantulajdonosok a fűtési szezonban, ha odafigyelnének az energiahatékonysági szempontokra.
A professzionálisan megtervezett és kivitelezett szigeteléssel nem csak a gázszámla közel 50%-át, de rengeteg időt és sok bosszúságot is megspórolhatunk.
A Knauf bemutatja a nyáregyházi Napsugár óvoda, az „öko-ovifalu” felújításában játszott szerepét, a csoportos foglalkoztató teremben végzett akusztikai felújítást.
A hőszigetelő anyagokkal kapcsolatos fejlesztések egyik eredménye az eddig csak nehezékesen, vagy egyáltalán nem szigetelhető helyeken is jól alkalmazható, fújható ásványgyapot hőszigetelés.
Az ősz ideális időszak a családi házak hőszigetelésére. Az energiahatékonysági korszerűsítés két szempontból is hosszú távú befektetés, hiszen amellett, hogy lefaraghatók a fűtési költségek, a környezetünket is megóvhatjuk a felesleges káros hatásoktól.
Még hitelből is érdemes elvégeztetni hőszigetelést, mivel már léteznek olyan pénzügyi konstrukciók, melyek önerő nélkül igényelhetőek családi házak energiahatékonysági korszerűsítésre is.
A hőszigetelt családi házak átlagosan 15%-kal drágábban értékesíthetők, a magasabb ár azonban nem jár együtt az eladási idő növekedésével – derül ki a Knauf Insulation és az Otthontérkép.hu közös felméréséből.
Hazánkban több száz millió négyzetméternyi tető szorulhat felújításra, holott csak a tető hőszigetelésével fűtésszámlánk akár 10%-át is megspórolhatjuk, ami országos szinten akár 10 milliárd forintot is jelenthet havonta a fűtési időszakban.
A Knauf Insulation és a Szeretlek Magyarország közös felméréséből az derült ki, hogy 10-ből mindössze 2 ingatlantulajdonos érzi otthona hőmérsékletét megfelelőnek. A megkérdezettek 70%-a úgy nyilatkozott, hogy ha tehetné, hőszigeteltetné otthonát, ám közülük minden második család ezt csak támogatás vagy pályázat segítségével tudná megtenni.
A Knauf Insulation egy korábbi, nem reprezentatív felmérése szerint Magyarországon a lakóépületek 60-70%-a esetében nincs hőszigetelve a tető, így ezeknél a házaknál a legnagyobb téli hidegben is jóval többet kell fűteni, hogy a hőmérsékletet a megfelelő szinten tartsuk. Jó hír, hogy létezik erre hathatós megoldás.
Nyerjen hőszigetelésre váltható ajándékutalványt Knauf Insulation termék vásárlásával! Vásároljon Knauf Insulation hőszigetelő terméket, fotózzon és vegyen részt a játékban!
Az energiahatékonysági világnap alkalmából minden évben egyre többen igyekeznek felhívni a lakosság figyelmét arra, milyen sok területen van lehetőség energia megtakarításra. Magyarországon a lakosság energiafogyasztási mértéke aránytalanul magas.
Egy közelmúltban készült felmérés szerint az ingatlantulajdonosok jelentős része rosszul használja a termosztátot, pedig a megfelelő használat forintokban is mérhető energiamegtakarítást eredményez. Íme, három tipp a fűtésszámla csökkentéséhez.
Fűtési szezonban az ingatlantulajdonosok állandó dilemmája, hogy a fűtés szakaszos kikapcsolásával vagy a hőmérséklet szinten tartásával tudnak-e többet spórolni.
Eddig több mint 88.000 forintot spórolt a költségein a Knauf Insulation Kft. Referenciaház Programjában részt vevő család. A hideg téli napok tovább növelték a különbséget a szigetelt és szigeteletlen ház energiafogyasztása és rezsiköltsége között.
Alig három hónap alatt több mint 50 ezer forintot takarított meg a fűtésszámlából a Knauf hőszigetelésnek köszönhetően a hajdúnánási család.
A hőszigetelt családi házak téli energiafogyasztása legalább 30–40 százalékkal csökkenthető. Ezt egy összehasonlító kísérlet igazolja, a Knauf Insulation Referenciaház Programjában két hasonló méretű és adottságú családi ház vesz részt.
Az ősz az épületek felújításának, hőszigetelésének szezonja. Valódi rezsicsökkentés csak felújítással, így például az épület hőszigetelésével érhető el. Írásunkban a homlokzati hőszigetelő rendszerek esetén fennálló tévhitet – hogy a kőzetgyapot drága – szeretné eloszlatni a Knauf Insulation.
Elkezdődött a kísérlet, Magyarország első energiahatékonysági összehasonlító programjában a Knauf Insulation mérésekkel is igazolja, hogy hőszigeteléssel mennyi energiát és pénzt lehet megtakarítani.
A klímaváltozás lassítása érdekében csökkenteni kell a szén-dioxid-kibocsátást. Ennek pedig egyik legjobb módja, ha hőszigeteljük épületeinket.
Felújítás során fontos, hogy kikérjük szakember segítségét a tervezéshez, a megfelelő hőszigetelő anyag kiválasztásához és a kivitelezéshez, hogy biztosan elérjük a kitűzött célt, a fűtésszámla csökkentését.
Az Energiaklub nemrégiben készített felmérése szerint a lakosság 85 százaléka nem tudja, mire kell figyelni energiahatékonysági beruházások során. Ezért kíván a Knauf Insulation a hőszigeteléssel kapcsolatos néhány tévhitet eloszlatni.
A Knauf pályázatot hirdet: a két nyertesnek ingyen hőszigetelik a családi házát, jelentkezni 2013. április 30-ig lehet.